Czy zjedzenie malutkiego kawałka ciasta jest złe?

Witam! Mam 15 lat, ważę 55,3 kg i mam ok. 166 cm wzrostu. Od pewnego czasu leczę się na nadciśnienie. Co prawda wynik BMI nie wskazuje nadwagi, ale jednak lepiej się będę czuła, gdy schudnę. Od 9 marca postanowiłam zmienić swoje złe nawyki żywieniowe na dobre (wcześniej spożywałam dużo cukrów, tłuszczy, kofeiny i wiele innych, które właśnie spowodowały moją chorobę). Teraz jem 5 posiłków dziennie; rano muesli z owocami, 2 śniadanie jem w szkole, więc musze mieć energię, biorę małą kromeczkę pieczywa białego z chudą wędlinką, później obiad w postaci gotowanej ryby, kurczaka czy zupy, a także kaszy i surówki zawierającej małą ilość soli, bez dodatków w postaci śmietany (każdy obiad jest inny, raz kasza, raz mięsko), podwieczorek stanowi jakiś owoc, na kolację jem produkty z dużą ilością białka, np. twarożek ze szczypiorkiem i do tego pieczywo żytnie. Wyeliminowałam także z diety napoje słodzone, gazowane i kofeinowe, teraz pije bardzo duże ilości wody, a pół godziny po każdym posiłku zieloną herbatę, to daje 4-5 szkl. w ciągu dnia. Kolację jem ok. 3-4 godzin przed snem. Trzymam się diety od samego początku, jestem z niej zadowolona, ponieważ nie czuję głodu, produkty błonnikowe także wspomogły moją pracę jelit. Aktywnie uczestniczę na lekcjach wychowania fizycznego, a także wykonuję ćwiczenia w domu, chodzę na 2 godzinne spacery z psem, robię 10 km. Jednak mam pewne wyrzuty sumienia – w ramach 2 śniadania zjadła maleńki kawałeczek ciasta. Mama wspiera mnie w diecie, powiedziała, że jeśli raz to zjem, nic mi nie zaszkodzi. Proszę powiedzieć, czy są to dobre zmiany dla mnie, czy uda mi się trochę schudnąć i czy strasznym grzeszkiem diety było dzisiejsze zjedzenie niemal malutkiego ciasteczka?
15 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI wynosi 20,1. Odpowiada to 50 centylowi. Zdecydowanie nie powinnaś się odchudzać. Masz idealną masę ciała.

Na pewno mały kawałek ciasta nie zaszkodzi. Ważne, aby był spożywany w ramach któregoś z posiłków. Jeśli dodasz do niego np. porcję owoców i wypijesz np. szklankę mleka, może stanowić wartościowy posiłek.

Odnośnie menu, zamiast pieczywa białego polecałabym pieczywo pełnoziarniste, ciemne, razowe.

Zapoznaj się z Piramidą Zdrowego Żywienia, znajdziesz ją na: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci.

Pozdrawiam