Czy zjedzony przez dziecko lód mógł spowodować salmonellę?

Witam, moje 4-letnie dziecko w srode ok godz. 17 zjadlo loda (rozka kupionego w sklepie). Ok godz.23 pojawila sie biegunka, ktora trwa do teraz. Na dobe robi ok 10 wodnistych stolcow. Ma tez stan podgoraczkowy 37,3. Ale ma tez apetyt i chec do zabawy. Czy to moze byc salmonella?

Dzień dobry,
okres wylęgania salmonellozy to około 8-12 godzin. Biegunce w przebiegu choroby towarzyszy zazwyczaj obecność krwi w stolcu i temperatura. Jest jednak możliwy łagodniejszy przebieg choroby. Badaniem rozstrzygającym jest oczywiście posiew kału. Najważniejsze jest zapobieganie odwodnieniu, czyli pojenie odpowiednie do masy ciała i liczby oddawanych stolców, co w praktyce dla 4-letniego dziecka oznacza konieczność podania 2l płynów w ciągu doby. Dodatkowo należy podawać probiotyk.