Czy zmęczenie, senność, rozdrażnienie, stan podgorączkowy są wynikiem tylko przemęczenia organizmu?

Witam serdecznie. Kobieta 30 lat. Od 1,5 miesiąca czuję się bardzo zmęczona, senna i rozdrażniona niezależnie od przespanej liczby godzin. Stan podgorączkowy 37 – 37,5, uczucie zimna, zawroty głowy, robienie się słabo, czasem drżenie w środku ciała, czasem krótkotrwałe ale silne bóle jej tylnej części. W ciągu ostatniego roku przeszłam dużo stresu, dodatkowo parę miesięcy wzmożonego wysiłku fizycznego, w ciągu 5 miesięcy schudłam 15 kg (nie celowo). Obecnie od wspomnianego 1,5 miesiąca czasu jestem na “urlopie” i liczyłam na to, że powrócę do dobrego samopoczucia w tym czasie, a jednak bez zmian. Od paru lat skarżę się na bóle brzucha, górnej bądź dolnej jego części. Miałam kilka razy wykonywane badania; 2 lata temu - endoskopię (pojedyncze nadżerki w antrum żołądka), pół roku temu kolonoskopię (żylaki w kanale odbytniczym), usg- systematycznie co rok (ostatnie pół roku temu) – woreczek żółciowy zagięty, z hiperechogenicznym obszarem 6 x 6.5 mm (bez cienia akustycznego)-mogącym odpowiadać polipowi (obszar ten rośnie po troszkę), powiększona śledziona 142 x 53 mm (od kilku lat). Przyjmuję antybloker (zespół wazowagalny-omdlenia), od prawie roku lek na wzrost poziomu serotoniny. 3 tygodnie temu zrobiłam morfologię krwi : OB 23, wbc6.9, rbc3.90, hgb11.7, hct36.0, pct.163, mcv92, mch30, mchc32.6, rdw14.2, mpv7.6, pdw16.7, lym17.4%, 1.2 10³/mm³, mon 2.7% , 0.1 10³/mm³, gra 79.9, 5.6 10³/mm³, htsh_II 0.716, glukoza 74mg/dl. Analiza moczu ph6.0, Sg 1.025, Uro 0.2 e.u./dl, krwinki białe 0-1-2, krw.czerw.1-2-4. Usg ginekologiczne w porządku. Parę lat temu usunięty woreczek robaczkowy. Od tamtego czasu biorę preparat żelaza z kwasem foliowym. Czy moje słabe samopoczucie może być wynikiem tylko przemęczenia organizmu, które niebawem minie? Czy istnieje możliwość, że przyczyną jest polip woreczka żółciowego (obecnie nie mam nasilonego bólu woreczka i nie zwracam, jak to działo się ponad 1,5 roku temu)? Czy powinnam zrobić dodatkowe badania, jakie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Krystyna Gałązka

Witam!
Złe samopoczucie można wiązać z przemęczeniem organizmu, jak również z lekką niedokrwistością występującą u Pani. Jej przyczyny są wyjaśnione- krwawienia z przewodu pokarmowego- więc być może po dłuższej suplementacji żelaza sytuacja się poprawi.
Jest mało prawdopodobne, że przyczyną Pani dolegliwości jest polip, jednak w medycynie nie ma "zawsze" ani "nigdy".
Moją radą jest, by zaufała Pani swojemu lekarzowi i z nim wyjaśniała swoje wątpliwości. Ewentualnie można wykonać badania hormonalne obrazujące funkcjonowanie tarczycy (TSH).
Pozdrawiam serdecznie