Czy zmęczenie wiąże się niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto?

Witam, Jestem kobieta, 33 lata, zdiagnozowano u mnie niedoczynnosc tarczycy I horobe Hashimoto. Biore Euthyrox 112. Poziom TSH jest teraz niski, nawet gdybym myślała o ciąży. Jednak często czuję się zmęczona, senna, trudno mi wstac rano. Czasami do tego stopnia jestem senna ze wydaje mi się ze bola mnie nogi, ręce. Nie pracuje fizycznie i nie mam powodu się tak czuć. Stad moje pytanie czy to może byc związane z tarczyca pomimo ze tsh jest dobre? Czy cos powinnam zmienić w stylu odżywiania itp.?

Choroba Hashimoto wymaga specjalistycznego leczenia. Odczucie zmęczenia jest jednym z objawów. Pomimo osłabienia spokojna aktywność fizyczna bardzo pomaga, ponieważ w naturalny sposób reguluje funkcjonowanie organizmu. Jak pewnie Pani wie, powinna Pani wystrzegać się pokarmów zawierających jod, zwłaszcza ryb morskich. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki

Witam! Proszę przemyśleć swój sposób żywienia. Można to zrobić prowadząc dzienniczek, w którym będzie Pani zapisywała, to co Pani zjada, łącznie z godzinami przyjmowania posiłków. W dzienniczku proszę zapisywać też swoje samopoczucie po kolejnych posiłkach oraz obserwacje samopoczucia (łącznie z godziną wystąpienia) nawet oddalone w czasie od posiłków, lub wtedy, kiedy Pani coś zauważy, np. wzdęcia, biegunka, zaparcie, ból brzucha, przelewanie w żołądku. Czy jada Pani słodycze obecnie? Przypomnę, że słodycze szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, który równie szybko spada powodując senność, apatię, uczucie zmęczenia. Na pewno regularne przyjmowanie posiłków oraz odpowiednie nawodnienie pomoże Pani uregulować glikemię, natomiast prowadzenie dzienniczka pozwoli ocenić jakie ewentualnie błędy Pani popełnia w diecie lub czy na jakiś produkt występuje nadwrażliwość i stąd złe samopoczucie. W analizie takiego dzienniczka pomoże Pani dietetyk. Pozdrawiam serdecznie.

Witam serdecznie,

rzeczywiście senność i zmęczenie jest jednym z objawów problemów z tarczycą.
Oprócz leków ważna jest także dieta.
Jeżeli chodzi o dietę przy niedoczynności tarczycy wymagany jest indywidualny jadłospis. Zachęcam do lektury moich artykułów w tym temacie:
http://joanna-wasiluk.jejswiat.pl/16326,jak-schudnac-przy-niedoczynnosci-tarczycy
http://joanna-wasiluk.jejswiat.pl/16571,co-jesc-przy-niedoczynnosci-tarczycy-i-hashimoto

Jeżeli byłaby Pani zainteresowana to układam indywidualne jadłospisy. Jest to możliwe po osobistej konsultacji - pacjentów przyjmuję w Warszawie lub jeżeli nie ma Pani możliwości dojazdu to układam też indywidualne diety przez Internet.
Proszę się zastanowić czy nie warto zająć się problemem profesjonalnie.

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk