Czy zmiana diety wystarczy, aby zredukować masę ciała?

Witam. Mam 16 lat 185 cm wzrostu i waże 101 kg Moje pytanie brzmi następująco : W jaki sposób moge zredukowac wagę o ok 10-15 kg w czasie jak najszybszym? Czy wystarczy przerzucenie się ze słodkich napoi na wody mineralne i mniej kaloryczne jedzenie czy trzeba mi czegoś jeszcze? Pozdrawiam
16 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych.
Bezwzględnie należy zrezygnować ze słodyczy i napojów dosładzanych, na rzecz wody mineralnej lub samodzielnie wyciskanych soków owocowych.
Niewskazane są także przekąski typu chipsy, paluszki, krakersy, prażynki itp. oraz żywność typu fast food.
Należy natomiast zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby)
Dodatkowo konieczne jest zwiększenia aktywności fizycznej poprzez codzienne ćwiczenia, w wymiarze czasowym minimum 30min.
Może to być gimnastyka, jazda na rowerze,rolkach, biegi, gry zespołowe, taniec.
Taki tryb życia będzie prowadził do utraty masy ciała w sposób zdrowy i trwały. Nie można jednak spodziewać się znaczących efektów już po kilku tygodniach, gdyż taki proces wymaga czasu.