Czy zmiana miejsca przyklejenia plastra antykoncepcyjnego wymaga zastosowania nowego plastra?

Dzień dobry, Od około dwóch miesięcy stosuję plastry antykoncepcyjne Evra. Kilka dni temu przykleiłam plaster na pośladku, jednak przeszkadzał mi podczas chodzenia, więc przekleiłam ten sam plaster na dolną część pleców. Plaster w nowym miejscu dość dobrze przylega, ale mam wątpliwości, czy przeklejenie go nie upośledziło jego skuteczności i działania. Czy z racji na zaistniałą sytuację powinnam zmienić plaster na nowy?

Lek. Tomasz Budlewski

sądzę że jeżeli plaster był przeklejony od razu to raczej nie powinno być zmniejszenia skuteczności, sądzę,że warto jest stosować dodatkowe niehormonalne sposoby antykoncepcji do następnej zmiany i nakleić kolejny plaster zgodnie z planem i przez kolejne 10 dni stosować dodatkowe metody antykoncepcji. nikt nie da gwarancji. ponieważ proszę pamiętać iż nie ma w 100% skutecznych metod antykoncepcji. dla pewności proponuję także wykonać poziom beta hcg.i udać się do lekarza ginekologa.