Czy zmiana pracy może pomóc w wyjściu z depresji?

czy zmiana pracy która przytłacza może pomóc w wyjściu z depresji

Witam, podała Pani bardzo mało informacji. Z mojego doświadczenia wynika, że dróg rozwiązania zwykle jest kilka, a tę najlepszą zna częściej pytający niż zapytany. Polecam przyjrzenie się tej decyzji na dwa sposoby- racjonalny (robiąc bilans spodziewanych zysków i strat) i intuicyjny (do czego mnie "ciągnie", w którą stronę..).
Pozdrawiam, Justyna Owczarek- Skoneczna

Witam Panią,
zmiana przytłaczającej Panią pracy na inną może, ale nie musi być zmianą na lepsze. Nowe miejsce może okazać się nie tak dobre jak się wydawało na pozór a po drugie zmiana rodzi konieczność większej mobilizacji,często pociąga za sobą pewne koszty. Depresja to choroba, najwłaściwsze byłoby podjęcie leczenia, najlepiej skorelowanego, czyli farmakoterapii i psychoterapii jednocześnie. A kiedy już Pani stanie na nogi można bezpiecznie zacząć rozglądać się za nowym miejscem pracy, skoro aktualne nie jest satysfakcjonujące.
pozdrawiam
Edyta Kołodziej Szmid

Witam. Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Zbyt mało jest informacji, ale bardzo możliwe o ile to właśnie ta praca i nic innego oraz ogólne samopoczucie jest przygnebiająca.
Magdalena Brabec

Przyczyna depresji jest przeważnie wieloczynnikowa. Możliwe, że w nowej pracy ze względu na inny układ relacji międzyludzkich odczuje Pani poprawę. Jest też jednak możliwe, że ze względu na Pani osobowość po dłuższym czasie pracy w nowymi miejscu odnajdzie się Pani w podobnej sytuacji jak w porzuconym miejscu pracy. Polecam konsultacje z psychoterapeutą, które mogą pomóc Pani odnaleźć pozostałe czynniki wpływające na powstawanie depresji.

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Jeśliby odpowiedzieć wprost na to pytanie to tak, może. Zwłaszcza w sytuacji gdy praca jest źródłem negatywnych przeżyć, emocji. Ale czy pomoże? Na to pytanie już nie da się odpowiedzieć, wszystko zależy od sytuacji, kontekstu i konkretnego człowieka.