Czy zmiana stylu życia, relaks, wiedza o ZL będzie silniejsza niż leki?

Witam! Mam zaburzenia lękowe. Od 5 lat biorę leki - fluwoksamina i gdy mam większy kryzys (3 w piec lat) benzo na miesiac, by się wyciszyc. Chodze na terapie. Ucze się radzic sobie z napadami. Moje pytanie - czy można oswoic się z ZL bez lekow? Chce miec dzieci i nauczyc się sama akceptowac lęk. Czy mam jakiś 'zły sklad' w mozgu, który bez leków nie da rady? Niedobory serotoniny, może za dużo kortyzolu? Czy zmiana stylu zycia, relaks, wiedza o ZL będzie silniejsza niz leki ktore przeciez jako ssri zmieniaja chemie mozgu?

Dzień dobry,

są to zaburzenia determinowane (najprawdopodobniej neurotyczną) strukturą osobowości. I nie chodzi tu o "zły skład" mózgu. Zaburzenia lekowe są wyleczalne, natomiast techniki relaksacyjne pomagają, ale raczej objawowo. W moim rozumieniu najlepszą drogą ku wyleczeniu z zaburzeń lękowych jest podjęcie długoteminowwej psychoterapii w nurcie psychodynamicznych i zakończenie terapii bez potrzeby stosowania leków.

P.S. Na benzodiazepiny radziłbym uważam. Co prawda niwelują lęk "jak ręką odjął", ale silnie uzależniają, a uzależnienie po jakimś czasie nasila jeszcze objawy lekowy i bardzo trudno je wtedy odstawić.

Z poważaniem.
Adam Zajączkowski