Czy zmiana tabletek antykoncepcyjnych i przyjmowanie antybiotyku może wpłynąć na opóźnienie miesiączki?

Witam , moja dziewczyna od 3 miesięcy zażywała tabletki antykoncepcyjne 2 składnikowe . W ostatnim miesiącu zmieniła firmę tabletek . Podczas ostatniego miesiąca brała antybiotyk wraz z tabletkami antykoncepcyjnymi . Podczas stosunku prezerwatywa zsunęła się , ale do wytrysku nie doszło.Dziś mija 3 dzień kiedy spóźnia jej się okres i obawiamy się ciąży . Czy wyżej wymienione czynniki takie jak :zmiana firmy tabletek i antybiotyk mogły spowodować owete opóźnienie lub ogólny brak miesiączki?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Jeśli do stosunku doszło w trakcie trwania antybiotykoterapii oraz 7 dni po jej zakończeniu i zabezpieczenie w postaci prezerwatywy zawiodło to istnieje zwiększone ryzyko ciąży. W celu weryfikacji ciąży warto wykonać test po 14 dniach od stosunku. W razie wątpliwości konieczna będzie wizyta u specjalisty ginekologa.