Czy zmiana tabletek antykoncepcyjnych ponownie spowoduje niepożądane objawy?

  Witam. Moja partnerka otrzymała najprawdopodobniej złe tabletki antykoncepcyjne, gdyż w pierwszych 2 miesiącach zażywania miała mocne bóle głowy, nudności i bóle brzucha. W tej chwili ok 4-5 mc zażywania tabletek nie ma już tych objawów, aczkolwiek bardzo spadło jej libido i tylko podczas okresu ma zwiększone. Namawiam ją do odstawienia tabletek, ale o tym nie ma mowy, więc chce ją namówić na zmianę tabletek. Ona bardzo boi się zmiany, bo obawia się, że będzie jeszcze raz przechodziła te bóle głowy, brzucha itp. Mam 2 pytania: 1.Czy rzeczywiście te tabletki są dla niej źle dobrane skoro już bóle ustały, choć libido strasznie zmalało? 2. Czy po wizycie u ginekologa i zmianie tabletek będą dalej występować bóle? Czy może organizm już się przyzwyczaił do sztucznych hormonów i zmiana tabletek (stężenia składników) nie wywoła w nim takich objawów?  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Opisane przez Pana objawy partnerki, czyli nudności, bóle brzucha i głowy oraz osłabienie libido to jedne z najczęściej występujących działań niepożądanych u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną. Niestety są jednie 3 możliwości rozwiązania takich problemów:
1. zmiana preparatu hormonalnego,
2. odstawienie antykoncepcji,
3. wiara, że dolegliwości z czasem ustąpią.
Jeżeli zatem dolegliwości utraty libido są dla Państwa bardzo dotkliwe, warto skonsultować się ze specjalistą ginekologiem, który rozważy zmianę preparatu na inny. Nie ma oczywiście pewności, że stosowanie kolejnego preparatu rownież nie będzie obfitowało w liczne objawy uboczne. Jest jednak szansa, że inny skład preparatu będzie przez Pana partnerkę lepiej tolerowany.