Czy zmiana w mózgu może mieć swoje podłoże w zatokach?

Wykonano dwufazowe badanie MR mózgowia w obrazach T1 i T2 zależnych oraz w sekwencjach FLAIR i DWI, w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych. W lewym zakręcie czołowym górnym, korowo-podkorowo obszar zmienionego sygnału ( wysokiego w obrazach T2 zależnych i w sekwencji FLAIR oraz pośredniego w obrazach T1 zależnych) wlk. 45x33x49mm z widocznym efektem masy w postaci niewielkiego modelowania rogu czołowego oraz przemieszczenia sierpa mózgu w okolicy czołowej na stronę prawą o ok. 2mm. Zmiana nie wykazuje cech wzmocnienia kontrastowego. W jej przedniej części widoczny jest obszar wlk. 6x8mm wykazujący słabe cechy restrykcji dyfuzji. Wokół zmiany nie stwierdza się obrzęku istoty białej. W istocie białej obu półkul mózgu widoczne są pojedyncze, niecharakterystyczne, drobne ogniska (do 3 mm), wysokosygnałowe w obrazach T2 zależnych i w sekwencji FLAIR, bez efektu masy i bez cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego - do różnicowania w pierwszej kolejności: naczyniopochodne, nieaktywne demielinizacyjne, pozapalne. Poza tym mózgowie bez innych zmian ogniskowych. Poza tym układ komorowy nieposzerzony, bez cech ucisku i przemieszczeń. Rezerwa płynowa przymózgowa nad lewym płatem czołowym zmniejszona, poza tym zachowana. Zmiany przerostowo-zapalne błony śluzowej wypełniają w całości ujście lewej zatoki czołowej i zatokę klinową po stronie lewej, oraz niemal w całości sitowie i prawą zatokę szczękową. Zmiany o tym samym charakterze w znacznym stopniu wypełniają także lewą zatokę szczękową. Zgrubienia błony śluzowej w pozostałych częściach zatok czołowych i klinowej szer. do 3-4mm Proszę o interpretacje wyniku. Czy ta zmiana mózgu może być zmianą w zatokach? Miałem 2 lata wcześniej operację zatok.

Należy porównać TK zatok sprzed 2 lat czyli sprzed operacji. Jeżeli wtedy nie było tej zmiany w mózgu to będzie znaczyło że zmiana ta powstała po operacji zatok. Mogło dojść do powikłania w trakcie operacji w postaci uszkodzenia opony mózgowej i krwawienia do mózgu. Należy wykonać dokładną TK podstawy czaszki jej przedniego dołu w celu zlokalizowania miejsca uszkodzenia kości podstawy czaszki oraz opony i wykonaniu w razie potrzeby plastyki i załatania tego miejsca. nadto masz wszystkie zatoki do ponownej operacji. Wykonaj ją endoskopowo w dobrym ośrodku klinicznym Chirurgii Głowy i Szyi. Polecam Warszawę na Banacha u Profesora Niemczyka.