Czy zmiany skórne na penisie są groźne?

Witam! Mam 18 lat. Około 2 tyg. temu pojawiły się u mnie dziwne zmiany skórne na penisie. Początkowo były to lekko jaśniejsze plamki (średnicy paru mm). Parę dni temu jedna plamka zaczęła znikać a na większej zrobiło się zaczerwienienie (jakby przekrwione lub pękł ten obszar). Dzisiaj z kolei zaczęło się złuszczać. Miejsce zmian nie swędzi, nie boli jednak jest dla mnie bardzo podejrzane. Współżyję, zatem zdrowie jest obu stron jest dla mnie niezwykle ważne. Jestem pierwszym partnerem (życiowym jak i seksualnym) mojej kobiety, zatem nie spodziewałbym się u niej żadnych chorób. Czasami propagujemy stosunki bez zabezpieczeń. Przy okazji pragnę zwrócić uwagę, że oprócz normalnego seksu, 3-5 tygodni temu rozpocząłem stosunki analne. Po drugim razie nie było żadnej reakcji. Natomiast parę godzin później postanowiłem umyć ręce i penisa mydłem z toalety (wieczorem zrobiły mi się czerwone kropki na żołędziu, wykąpałem się i na drugi dzień zniknęło). Nie wiem czy ma to coś do rzeczy, nie mniej jednak wolałem o tym wspomnieć. Nie wiem czy ma to jakieś istotne znaczenie, ale na udzie - tuż obok genitaliów - robią mi się czerwone plamy, o zmienionej strukturze. Miejsca intymne golę, więc myślałem, że jest to po prostu podrażnienie, dlatego mnie swędzi. Trwa to jakiś miesiąc. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź kompetentnej osoby.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane zmiany mogą sugerować stan zapalny na podłożu infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Dodatkowym czynnikiem zakażenia może być tutaj podrażnienie podczas golenia a także kontakt z bakteriami stanowiącymi naturalną florę jelita grubego.
Aby stwierdzić jednoznaczną przyczynę należy wykonać badanie dermatologiczne i ewentualne badania dodatkowe.

Warto wspomnieć o teoretycznie możliwych konsekwencjach stosunków analnych. Pomijam odległe konsekwencje związane z funkcjonowaniem jelita grubego u partnerki, które mogą się pojawić długotrwałym uprawianiu tego rodzaju seksu.
W jelicie grubym znajduje się znaczna ilość bakterii (szczególnie E.coli), które jeśli dostaną do układu moczowo-płciowego mogą wywoływać stan zapalny. Taka sytuacja stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla partnera jak i pośrednie dla partnerki w przypadku późniejszego kontaktu waginalnego. Dlatego warto stosować prezerwatywę podczas takich kontaktów.
Dodatkowo proponuję Panu podczas dbania o higienę intymną stosowanie preparatów do higieny intymnej dla kobiet. Zapewni to odpowiednie pH a także odpowiednią florę bakteryjną skóry i błon śluzowych. Mydło jest pod tym względem niewskazane, może spowodować wyjałowienie powierzchni i rozwój drożdżaków.

Proponuję skonsultować problem z dermatologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl