Czy znamiona barwnikowe powinno się usuwać?

Witam Czy znamiona barwnikowe powinno sie usuwać - mam na myśli pieprzyki? Jaka metoda ? Z tego co czytałam to każde takie znamie jest wysyłane do badania hist ile trwa takie badanie? Kiedy są wyniki i na czym ono dokładnie polega? Dziękuje za odp

Nie usuwamy znamion "na wszelki wypadek". Jeśli chce Pani stosować profilaktykę w celu uniknięcia czerniaka, należy używać kremów z filtrem i systematycznie badać znamiona dermoskopem dwa razy w roku.
Nawet (teoretycznie) usunięcie wszystkich znamion nic nie da, ponieważ po pierwsze - w Pani wieku będą się jeszcze pojawiać nowe znamiona, a po drugie - znaczna część czerniaków powstaje poza znamionami, na skórze niezmienionej.
Jeśli już usuwamy znamię, to z powodu podejrzenia czerniaka i wyłącznie metodą chirurgiczną. Każde wycięte znamię musi być badane histopatologicznie, czas takiego badania to 2 - 3 tygodnie. Opis techniki badania histopatologicznego przekracza dopuszczalną objętość tej odpowiedzi.

Znamiona barwnikowe powinny być obejrzane dermatoskopowo przez doświadczonego specjalistę! To on podejmie decyzje i zaproponuje ew.profilaktyczne wycięcie znamion dysplastycznych! zż Ps. zapraszam ul.Mokotowska 15 w W-wie,fundacja PFESO, tel 22 331 41 40. z.żurawski