Czy zniekształcona klatka piersiowa u dziecka świadczy o niedoborze witaminy D?

Mój 12-letni syn ma zniekształconą klatkę piersiową. Podejrzewam niedobór wit. D3 we wczesnych latach życia,np. w wieku 2 lat. Czy przyczyną może być też dziedziczność? Co teraz mogę dla niego zrobić? Jaką dawkę wit. D3 ustalić ?

Lek. Tomasz Budlewski

Przede wszytskim należy ocenić jak bardzo jest zniekształcona. Sugeruje wizyte u lekarza rehabilitacji, który po zbadaniu dziecka oceni co robić dalej. Warto zapisać dziecko na jakieś ćwiczenia ogólnorozwojowe np. basen.
Suplemetacja witaminy D:
dzieci i młodzież (1.–18. roku życia): 600–1000 j.m./ dobę w zależności od masy ciała; suplementacja od września do maja lub przez cały rok, jeśli nie jest zapewniona dostateczna synteza skórna w miesiącach letnich;
Teraz latem można podawać 600j, a od września zwiększyć dawke po konsultacji z pediatrą