Czy znów jestem w ciąży?

2 miesiące temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży, w 7 tygodniu. Potem wystąpiło u mnie plamienie i trafiłam do szpitala i tam powiedzieli mi, że poroniłam albo w ogóle nie byłam w ciąży. Chociaż na wypisie ze szpitala napisali mi, że prawdopodobne poronienie całkowite. Teraz znowu miałam miesiączkę, ale trwała tylko 2 niecałe dni i dzisiaj byłam u ginekologa i stwierdził, że mam powiększona macice i że prawdopodobnie jestem w ciąży, chociaż uważałam, ale pewności nie mam 100%.
Boję się teraz konsekwencji, że tak szybko zaszłam znowu w ciążę. Proszę odpisać mi.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Po poronieniu zaleca się zwykle odczekanie ze staraniami o ciążę przez kolejne co najmniej 2-3 prawidłowe cykle. Pozwala to na pełną regenerację fizyczną i często również psychiczną. Nie znaczy to jednak, że jeśli ciąża pojawi się wcześniej, to z pewnością coś będzie z nią nie tak! Proszę się zupełnie nie martwić. Wcale nierzadko zdarza się, że kobieta zachodzi w ciążę krótko po poronieniu i udaje jej się tę ciążę szczęśliwie donosić. Proszę jedynie starannie monitorować jej przebieg, szczególnie przez pierwsze 12 tygodni.
Pozdrawiam serdecznie!