Czy została obniżona skuteczność tabletek?

Witam, mam 20 lat, od 5 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. Czy jeżeli biorę tabletki o 10 rano i w jeden dzień zapomniałam o tabletce i wzięłam dopiero o 18 wieczorem, skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana? Dodam, że było to w 3 tygodniu przyjmowania tabletek. Boję się teraz, że mogę być w ciąży, bo mam dziwne bóle podbrzusza, okres dostałam normalnie, ale w ostatni dzień przyjmowania tabletek pojawiło się małe krwawienie, piersi też mam normalne i nie bolą, to samo tyczy się temperatury ciała. Jedyne co dochodzi jeszcze do tych bóli, to czasami lekkie mdłości. Czy to może być ciąża? Nie przyjmuję żadnych innych leków doustnych oprócz tabletek antykoncepcyjnych, więc mdłości nie mogą być tym spowodowane. Dodam jeszcze, że mdłości były w czasie i przed okresem.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przyjmuje się, że opóźnienie w przyjęciu tabletki nie dłuższe niż 12 godzin jest dopuszczalne i nie zmniejsza jej działania antykoncepcyjnego (w przypadku preparatu jednofazowego). Szansa, że mogło dojść do zapłodnienia, jest więc nikła. Najpewniej nudności wywołane są stresem związanym z obawą przed ciążą. Gdyby do niej doszło, raczej nie pojawiłoby się także krwawienie z odstawienia. Dla uzyskania całkowitej pewności, proszę wykonać test ciążowy (artykuł o testach: http://abcantykoncepcja.pl/test-ciazowy-0; w razie wyniku pozytywnego, konieczne jest natychmiastowe zaprzestanie przyjmowania hormonów).

Pozdrawiam serdecznie!