Czy zrobić badania przed wizytą u endokrynologa z córką, która jest poniżej siatki centylowej?

Witam, mam córkę ur 2004 , waży 21 kg, wzrostu ma 128-130- cm. Jest po heminefrektomi górnej prawej nerki. Przez 3 lata nie rosła w ogóle.Jest poniżej siatki cetylowej. Czy przed udaniem się do lekarza na pierwsza wizyte(endoktynologa) powinnam zrobic jakies badania, czy lekarz sam cos zleci??

Dzień dobry,

Z uwagi na to, że z "wynikami w ręku" przyspieszy Pani decyzje terapeutyczne podjęte przez lekarza (nie będzie Pani musiała czekać na często odległy termin kolejnej wizyty "na NFZ", a chodzi przecież o Pani Córkę), powinna Pani przed wizytą oznaczyć stężenie hormonu wzrostu, IgF1, TSH i kreatyniny we krwi. Warto również wykonać oznaczenie morfologii krwi , ASPAT, ALAToraz CRP i analizę moczu. Część badań może zostać zlecona przez Pani lekarza rodzinnego. Badania należy wykonać rano na czczo.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz