Czy zrobiłam za długą przerwę w braniu tabletek antykoncepcyjnych?

Zażywam tabletki antykoncepcyjne 24 + 4. Zapomniałam tabletki w trzecim tygodniu, tak więc natychmiast przerwałam zażywanie tabletek jasnoróżowych i przeszłam do białych placebo, tych na okres. Tabletki zapomniałam w niedzielę. Następnego dnia dopiero zrozumiałam, że zapomniałam tabletkę i tego dnia zażyłam białą tabletke na okres. Moje pytanie brzmi - czy potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie? Białych tabletek jest 4, ale czy niedzielę też mam traktować jako dzień przerwy i zażyc tylko 3 tabletki na okres? Dostałam odpowiedź od państwa, że powinnam zażyc 3 tabletki placebo, ja zażyłam cztery, bowiem odpowiedź od państwa dostałam po tygodniu. Bardzo chciałabym wiedzieć, czy to sprawiło, że nie jestem zabezpieczona przed ciążą? Czekam na szybką odpowiedź. Pozdrawiam :(

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Tabletki o takim składzie można przyjmować w schemacie 24+4 (jak Pani) oraz 21+7. Oznacza to, że zrobienie 5 dni przerwy zamiast 4 nie powinno w sposób istotny zwiększać ryzyka ciąży. Niestety takie rozumowanie przez ekstrapolację nie jest 100% pewne, a producent zaleca dodatkowe środki ostrożności.

Na przyszłość: przerwę zawsze może Pani bezpiecznie skrócić. Nigdy nie może jej Pani bezpiecznie wydłużyć. Jeśli przerwa ma trwać 4 dni, to nie powinna przekraczać tego czasu.