Czy zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym są odpowiedzialne za drętwienie kończyn i duszności?

Mam 40 lat i od roku nie mogę dać sobie rady z moim kręgosłupem. Mam częste drętwienie kończyn, do tego stopnia, że po nocy nie jestem w stanie nimi poruszać,często zdarzają mi się duszności (nie mogę normalnie oddychać), no i silny ból głowy, a kręgosłup od samej szyi po kość ogonową mam zdrętwiały. Lekarz zlecił rezonans odcinka szyjnego a wynik jest następujący: Spłycona lordoza szyjna. Na poziomie C3-C4 i C5_C6 wypukliny krążków międzykręgowych z osteofitami krawędzi trzonów. Zmniejszenie rezerwy płynowej worka oponowego przed rdzeniem oraz ucisk w otworach międzykręgowych. Ja nic z tego nie rozumiem, proszę o pomoc.

40 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W badaniu rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa uwidoczniono średniego stopnia zmiany zwyrodnieniowe, które jak najbardziej mogą odpowiadać za występowanie dolegliwości takich jak bóle okolicy karku, promieniujące do kończyn górnych czy bóle głowy okolicy potylicznej, drętwienie kończyn górnych, a jeśli zmiany są bardziej zaawansowane, może dochodzić do niedowładu kończyn górnych.

Zwykle w przypadku takich zmian, jak uwidocznione u Pani, postępowaniem z wyboru jest rehabilitacja. W wybranych przypadkach (zwykle, gdy występują zaawansowane zmiany w badaniu rezonansu magetycznego czy niedowład kończyny), neurochirurg przeprowadza kwalifikację do leczenia operacyjnego.