Czy żyła odbytu może pęknąć podczas porodu?

Jestem w ostatnim trymestrze ciąży. Niestety pojawił się u mnie zdiagnozowany u proktologa bardzo bolesny zakrzep brzezny splotu okoloodbytniczego. Lekarz zastosował leczenie zachowawcze - maść z heparyną i tabletki na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Teraz kiedy termin porodu zbliża się coraz bardziej zaczęłam się zastanawiać czy taka żyła wypełniona krwią i skrzepem może pęknąć podczas drugiej fazy porodu naturalnego? Czy jest to możliwe i prawdopodobne? Czy sam skrzep bardzo się powiekszy przez poród? I jak wiele nowych skrzepów brzeznych można mieć - ile tam jest naczyń w tym splocie ok oploodbytniczym, w których może dojść do takich skrzepów?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Żylak odbytu podczas porodu oraz po porodzie może krwawić. Radziłbym skonsultować się z chirurgiem ogólnym.