Czy żylaki mają wpływ na potencję?

Witam. Mam 25 lat i od jakiegoś 1,5 roku zauważyłem dwa narastające podczas podniecenia żylaki. Znajdują się one na trzonie prącia przy samym żołędziu. Od tego czasu mam problemy z doznaniami i wzwodem. Czy przyczyną tego może być ww. żylak? Dodam jeszcze, że regularnie uprawiam sport i moja kondycja fizyczna jest w znakomitym stanie. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.
25 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Żyły na penisie nie świadczą o żadnej chorobie i nie są żylakami, ale normalny elementem układu krwionośnego prącia. Ten niezwykle bogato ukrwiony narząd ma własny wyspecjalizowany system dopływu i odpływu krwi, bez którego nie byłaby możliwa erekcja. Aby bowiem doszło do wzwodu krew dopływa do penisa głębokimi naczyniami tętniczymi: tętnicą głęboką prącia i tętnicą grzbietową. Dopływająca z nich krew wypełnia położone grzbietowo ciała jamiste doprowadzając do usztywnienia i uniesienia prącia. Aby erekcja mogła ustąpić krew z ciał jamistych musi odpłynąć z nich naczyniami żylnymi. Jednym z nich jest żyła grzbietowa powierzchowna prącia, która prześwieca przez skórę. Gdy jest ona silnie wypełniona krwią staje się lepiej widoczna i wyczuwalna. Jej powiększenie, które Pan zaobserwował jest zjawiskiem normalnym i nie powinno budzić niepokoju o ile nie wystąpią inne objawy, np. silny ból. Problemy ze wzwodem mają więc prawdopodobnie u Pana inne podłoże, nad którymi najlepiej zastanowić się wspólnie z lekarzem specjalistą.