Kobieta , 36 lat Witam.Czym charakteryzuje się dobry psychoterapeuta?Chodzę na terapię prawie rok,bez szczególnych efektów. psychiatra(superwizor)polecił zmianę na innego terapeutę,który "dobrze mnie poprowadzi",najlepiej "superwizora".Ponoć jestem osobą,która ma w sobie mnóstwo oporu i mechanizmów obronnych i nie każdy lekarz da radę-to się potwierdziło,niestety albo "stety",bo teraz wiem,że obecna terapia jest nieefektywna.Bardzo proszę o odpowiedź,chciałabym wiedzieć,czym się kierować,dokonując wyboru lek.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry,

Gratuluję Pani wytrwałości. O tym, kogo wybrać, najlepiej zdecydować na podstawie własnego odczucia, czy osoba, z którą Pani się spotyka jest tą właściwą. Warto wcześniej zapytać - przed wybraniem się na spotkanie - w rozmowie telefonicznej o kwestie, które Panią interesują np. w jakim nurcie ktoś pracuje, ogólnie wstępnie o swoim problemie. Jeśli poczuje się Pani "przyjęta i wysłuchana", to można iść dalej... Czasem już po pierwszej rozmowie wiemy, czy dobrze trafiłyśmy. Max - 3 spotkania.

Moim zdaniem super jest, jeśli psychiatra jest jednocześnie psychoterapeutą.

Życzę powodzenia! pozdrawiam
Łucja Fitchman

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam. Za sukces terapii odpowiada zarówno psycholog jak i pacjent. Jeśli u Pani występuje opór to warto zastanowić się dlaczego. Czy czuje Pani że może zaufać terapeuci? Czy na bieżąco inf. Pani o swoich myślach i emocjach? Aby terapia była efektywna musi być współpraca. Pozdrawiam

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry! Trudno jest podać jednoznacznie cechy charakteryzujące dobrego terapeutę, ponieważ dla każdego pacjenta może to oznaczać co innego.
Przy wyborze psychoterapeuty warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. Między innymi nurt, w którym terapeuta pracuje. Jeśli ma Pani postawioną diagnozę zaburzenia przez psychiatrę to warto zorientować się, który z nurtów terapii jest skuteczny w leczeniu danego zaburzenia. Czy potwierdzają to jakieś badania?
Warto też się zastanowić, która teoria jest mi najbliższa. Jest kilka nurtów terapeutycznych: terapia poznawczo-behawioralna, interpersonalna, psychodynamiczna, gestalt, oraz podejścia integracyjne. W większości z tych podejść funkcjonuje określona teoria na temat powstawania i rozwijania się zaburzenia psychicznego lub problemu w funkcjonowaniu. Każde z nich proponuje inny sposób pracy z zaburzeniem. W związku z tym np.: w nurcie psychodynamicznym można mówić o nieświadomości czy o oporze w terapii a nie powiemy tego w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej, ponieważ w podejściu poznawczo-behawioralnym nie ma takiego konstruktu teoretycznego, mówiąc prościej nie ma takiego pojęcia jak "opór". Tutaj będziemy szukać przekonań kluczowych lub zachowań pacjenta lub terapeuty, które utrudniają postęp w terapii.
Warto sprawdzić, czy terapeuta posiada certyfikat któregoś z towarzystw psychoterapeutycznych lub czy odbywa specjalistyczne szkolenie. Czy poddaje swoją pracę superwizji?
Istotne może też być ustalenie z terapeutą jak długo przewiduje pracę nad problemem i kiedy można liczyć na pierwsze efekty terapii. Kiedy efekty te nie pojawią się w ustalonym czasie, to powinien być sygnał do sprawdzenia tego co się dzieje w terapii.
Oczywiście istotne jest też to jakie Pani odnosi wrażenie w trakcie pracy z tą osobą, czy terapeuta budzi Pani zaufanie, ale to można ocenić po kilku sesjach.
Pozdrawiam

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam,

pisze Pani o tym, że psychiatra polecił Pani zmianę terapeuty, wnioskuję z tego, że wyraziła Pani jego obecności swoje wątpliwości co do efektywności terapii, w której Pani obecnie uczestniczy. Czy podzieliła się Pani nimi także na spotkaniu ze swoim terapeutą? Taka rozmowa podczas sesji terapeutycznej mogłaby rozwiać Pani wątpliwości, czy ma Pani szansę na zrobienie postępów współpracując dalej z tym konkretnym specjalistą. Jeśli tego Pani nie zrobiła, warto zastanowić się nad tym, dlaczego tak się stało. Jeśli w kontakcie z tą osobą nie czuje się Pani na tyle bezpiecznie, by podzielić się swoimi wątpliwościami, to może rzeczywiście warto rozważyć zmianę specjalisty.

Dobry psychoterapeuta to w moim przekonaniu ktoś kto ma odpowiednie wykształcenie, stale doszkala się zawodowo (same studia nie przygotowują do praktycznego wykonywania zawodu, natomiast regularne kursy/szkolenia praktyczne już tak), pracuje pod stałą superwizją, co daje gwarancję profesjonalizmu (jego praca jest wtedy monitorowana na każdym etapie procesu terapeutycznego przez bardziej doświadczonego superwizora - z korzyścią nie tylko dla terapeuty, ale także osób, które się do niego zwracają z życiowymi trudnościami). Natomiast dobry psychoterapeuta dla Pani, to przede wszystkim taka osobą, z którą będzie miała Pani ochotę rozmawiać o ważnych dla siebie sprawach, bez obaw, że będzie oceniana. Bez tego przekonania z Pani strony, nawet najbardziej doświadczony specjalista może nie spełnić pokładanych w nim nadziei.

Z pozdrowieniami,
Elwira Chruściel

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry, w pierwszej kolejności zachęcam do omówienia swoich wątpliwości i niepokoi dotyczących psychoterapii z obecnym terapeutą. Lekarz psychiatra zalecił pani zmianę - czy ukończył szkolenie w zakresie psychoterapii? Pisze pani o własnym oporze w terapii - wynika więc z tego, że jest pani współodpowiedzialna za taki a nie inny postęp w leczeniu. Raz jeszcze zachęcam do omówienia dokładnie wszystkich wątpliwości ze swoim obecnym terapeutą przed podjęciem ostatecznych decyzji. Pozdrawiam.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Psychoterapia indywidualna – Psychoterapię indywidualną można określić najprościej jako bezpośredni kontakt pacjenta z psychoterapeutą. Psychoterapia indywidualna to forma pracy przeciwstawna terapii grupowej. Kontakt „face to face” polega na szczerej i swobodnej rozmowie terapeutycznej bez udziału osób trzecich.
  • PsychologiaPsychologia jest dziedziną, która od lat wzbudza ogromną ciekawość. Obok chorób ciała dużym zainteresowaniem cieszą się bowiem choroby psychiczne. Zaburzenia tego typu są znacznie bardziej powszechne, niż zwykło się uważać.
Artykuły na ten temat
Uzależnienia

Czym są uzależnienia?

Uzależnienie zaczyna się tam, gdzie kończy się kontrola, a zaczyna przymus i człowiek nie potrafi już reagować inaczej mimo oczywistych negatywnych skutków. Dominującym schorzeniem naszych czasów stają się uzależnienia (nałogi). Wydaje się również, że...

Psychoterapia

Psychoterapia indywidualna

Psychoterapię indywidualną można określić najprościej jako bezpośredni kontakt pacjenta z psychoterapeutą. Psychoterapia indywidualna to forma pracy przeciwstawna terapii grupowej. Kontakt „face to face" polega na szczerej i swobodnej rozmowie terapeutycznej...

Psychoterapia

Fakty i mity dotyczące psychoterapii

Fakty i mity dotyczące psychoterapii

Na czym polega psychoterapia? Terapia polega na rozmowie z psychologiem bądź psychoterapeutą, która umożliwia zrozumienie i odnalezienie rozwiązania codziennych problemów. To z kolei znacząco wpływa na poprawę jakości życia. Co więcej, terapia umożliwia...

Psychoterapia indywidualna

Terapia sztuką

Terapia sztuką

Sztuce od wielu wieków przypisuje się potężną moc terapeutyczną. Arteterapię wykorzystuje się w leczeniu uzależnień, współuzależnień, w patologii społecznej. Jej celem jest odkrycie sensu i celu życia dzięki tworzeniu.

Psychoterapia

Psychoterapia krótkoterminowa

Psychoterapia krótkoterminowa opiera się na prowadzeniu rozmów z pacjentem, który w swoim życiu potrzebuje zmiany lub nie potrafi sobie samodzielnie poradzić z problemami życiowymi. Podczas sesji psychoterapeuta zapewnia pacjentowi wsparcie oraz pozwala...

Autopsychoterapia

Zaburzenia psychiczne - leczenie, program „Odnaleźć siebie"

Nie jest tajemnicą, że nastawienie pacjenta wpływa na wynik leczenia i to zarówno chorób fizycznych, jak i psychicznych. Te ostatnie nie mogą być zwalczane jedynie farmakologicznie. Zaburzenia psychiczne może pokonać aktywny pacjent. Ważne jest także...

Psychoterapia

Teleterapia - terapią przyszłości

Internet od dwóch dekad sukcesywnie i nieodwracalnie opanowuje kolejne obszary naszego życia. 15 lat temu handel na odległość nie istniał, biura matrymonialne można było znaleźć „na każdym rogu" większego miasta, a jedyną formą obrotu bezgotówkowego...

Psychoterapia

Czym jest psychoterapia?

Czy kiedykolwiek czułeś się zbyt bezradny, żeby radzić sobie ze swoimi problemami? Jeśli tak, to nie jesteś sam. W Polsce na zaburzenia psychiczne choruje 8 milionów dorosłych Polaków w wieku od 18 do 64 lat. Gdyby włączyć dzieci, młodzież i osoby starsze,...