Czym grozi nieleczenie padaczki?

U mojego chłopaka wykryto niedawno padaczkę miokloniczną. Ale z rozmowy z nim wynika, że choruje na nią już co najmniej 2 lata. Podczas snu, a najczęściej zasypiania ma drgania kończyn, okolic ust, klatki piersiowej i czasem też jakby zgięcia całego ciała. Lekarz zalecił przyjmowanie leku D*** C*** 500. Zarówno mój chłopak jak i ja mamy obawy m. in przez to, że leki te mają bardzo dużo skutków ubocznych, niosą ze sobą różne ograniczenia i przede wszystkim zaczęcie przyjmowania ich to zwykle decyzja na wiele lat leczenia nie zawsze skutecznego. A jeśli takiego typu padaczki się nie leczy? czym to grozi? Albo może najpierw spróbować leczenia delikatniejszego: np. dobra dieta, picie zalecanych ziół, bez tych leków psychotropowych... Bardzo proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Jeśli występują napady padaczkowe oraz zmiany napadowe w badaniu EEG, to konieczne jest stosowanie leków przeciwpadaczkowych, które zmniejszają (ale niestety nigdy nie wykluczą w 100% występowania napadów padaczkowych). Nie leczona padaczka może doprowadzić do wystąpienia stanu padaczkowego – sytuacji, która jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Poza tym nawet pojedynczy napad padaczkowy może być groźny dla zdrowia, z uwagi na możliwość wystąpienia w jego przebiegu poważnych urazów, w tym urazu głowy.

Poza przyjmowaniem leków należy przestrzegać zakazu picia alkoholu, nie należy też pracować w systemie zmianowym, trzeba dbać o odpowiednią ilość snu w ciągu doby oraz unikać świateł stroboskopowych (np. w dyskotece).