Czym grozi trwałe utrzymywanie niedowagi po wyjściu z anoreksji?

Witam! Piszę, bo jestem strasznie zmartwiona sytuacją swojej przyjaciółki anorektyczki. W grudniu tego rok wyszla ze szpitala z wagą 46,5 kg przy wzroście około 160 cm. Podobno jej minimum zaczyna się od 47 kg. Jest tym przerażona i ciągle utrzymuje niedowagę. Mówi, że się tak dobrze czuje i nie chce tego zmieniać. Chcę ją jakoś przekonać, żeby zmieniła nastawienie. Tak konkretniej, to chciałam zapytać, jakie są skutki utrzymywania niedowagi po anoreksji?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoja przyjaciółka zmaga się z poważnym problemem. To wspaniale, że chcesz jej udzielić wsparcia i pomocy, nie zapominaj jednak, że to nie Ty masz możliwość rozwiązania tego problemu.

Twoja przyjaciółka została wypisana z wagą, która prawdopodobnie oznacza niedowagę, jednak nie jest na tyle drastyczna, aby spełnione zostało kryterium anoreksji. Twoja przyjaciółka powinna mieć świadomość, że jej leczenie nie powinno zakończyć się na pobycie w szpitalu. Konieczne jest kontynuowanie psychoterapii.

Skutkiem niedowagi może być to, że w sytuacji dodatkowego obciążenia organizmu: stresem, infekcją lub inną chorobą, może dojść do niezamierzonego spadku wagi i jeśli stan ten będzie trwał dłużej - aby pojawiły się powikłania anoreksji.
http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksj

Co możesz zrobić - nie angażuj się w rozmowy na temat kalorii, diety, wagi itp. - zmieniaj temat.
Więcej czasu warto poświęcać emocjom - pytać przyjaciółkę o emocje, uczucia, przeżycia.
Daj jej czas i przestrzeń na to, by mogła o tym mówić - pozwól wypowiedzieć się, nie udzielając gotowych rad i pouczeń.

Z pozdrowieniami