Czym i jak czyścić nos 2-letniemu dziecku?

Witam. Czym i jak czyścić nos 2 letniemu dziecku? Gruszką, patyczkami kosmetycznymi czy aspiratorem a może są jeszcze inne sposoby? Gdy córka próbuje wydmuchać nos w chusteczkę nie jest w stanie dokładnie oczyścić noska. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Zdecydowanie nie powinno się nic wkładać dziecku do nosa, tj. nie powinna Pani używać ani patyczków, ani gruszki ani aspiratora. Sugeruję przepłukiwać dziecku nos solą fizjologiczną.