Czym jest CRT-D?

Po bloku przedsionkowo-komorowym III st. mam wszyty stymulator DDD (stymulacja VAT). Mając już wszyty stymulator miałem rozległy zawał, po zawale mam wszyte by-pass'y. Teraz miałem badanie czy istnieją wskazania kliniczne do CRT-D, ze względu na niewydolność lewokomorową (EF 15%). Co to jest i o co tu chodzi?

Witam!

CRT oznacza terapię resynchronizującą serca. Po implantacji odpowiedniego urządzenia, będzie możliwe zapewnienie sercu prawidłowego pobudzenia i skoordynowanego skurczu lewej komory. W okresie przewlekłej niewydolności serca o dużym nasileniu (wysoka klasa wg. NYHA, niska frakcja wyrzutowa) może dochodzić do asynchronii czyli zaburzenia równomiernego pobudzania mięśnia sercowego (przegroda międzykomorowa kurczy się wcześniej niż ściana boczna lewej komory co prowadzi do zmniejszenia objętości wyrzutowej serca). CRT resynchronizuje pobudzenie mięśnia sercowego poprawiając finalnie jego wydolność. CRT poprawia wydolność fizyczną oraz poprawia jakość życia. CRT-D jest to urządzenie resynchornizujące, które posiada również możliwość wykonania defibrylacji (zastosowanie pojedynczego impulsu, który służy wygaszeniu migotania komór lub częstoskurczu komorowego bez tętna). Wszelkie wątpliwości proponuję skonsultować z lekarzem prowadzącym, który udzieli informacji w odniesieniu do całości obrazu klinicznego.

Pozdrawiam serdecznie!