Czym jest lateralizacja obuoczna i dysgrafia?

CO TO JEST LATERALIZACJA OBUOCZNA JAKIE SA PRZYCZYNY LATERALIZACJI CZY JEST DZIEDZICZNA? CO TO JEST DYSGRAFIA I CZY JEST DZIEDZICZNA

Lateralizacja-Wiodącą rolę podczas czytania przejmuje kolejno raz jedno,raz drugie oko. Zdarza się, że jednym okiem odczytuje się początek wyrazu, a drugim końcówkę. Przeskakując opuszcza się litery w środku wyrazu. W efekcie zniekształcony wyraz trudniej jest zrozumieć.Spowalnia się również tempo czytania, bywa dziedziczna, przyczynami są czasem uszkodzenia okołoporodowe lub w życiu wewnątrzmacicznym( krwotoki, niedotlenienie), nieprawidłowy poziom testosteronu, szybszy rozwój jednej z półkul mózgu nad drugą.Dysgrafia to częściowa lub całkowita utrata umiejętności pisania, spowodowana mikrouszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego lub zaburzeniami funkcji wzrokowych i słuchowych.Bywa, że np dziecko nie umie pisać w linijkach, myli litery, zmienia ich wielkość, a sklecenie kilku zdań to dla niego prawdziwa katorga.Nie wiadomo właściwie, co jest przyczyną dysgrafii i nawet najnowocześniejsze badania funkcjonowania mózgu wciąż nie dają jednoznacznych odpowiedzi. Duże znaczenie zdaje się mieć dziedziczność, stwierdzono bowiem, że ponad połowa dzieci z takim zaburzeniami ma rodziców lub rodzeństwo dotknięte podobnymi problemami.

Lateralizacja ciała to inaczej jego stronność. Poprzez lateralizację możemy rozumieć np. praworęczność, leworęczność, oburęczność :) Dysgrafia to zaburzenie / zacofanie na tle projektowania znaków graficznych przez daną jednostkę. Mówić prościej - brzydkie i zacofane pismo to dysgrafia :)

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
ZAPRASZAM NA
http://psychopedagog.eu

POLUB NAS NA FACEBOOK'u
http://facebook.com/psychopedagogeu