Czym jest oszukany posiłek w diecie?

Witam, Mam pytanie o tzw. oszukany posiłek ( cheat meal ) czy to jest oby na pewno skuteczne na przyspieszenie metabolizmu na dietach redukcyjnych ? np. 4 oszukane posiłki miesięcznie, dającą łączną nadwyżkę 7000 kal. to 1 kg, który sam nie wyparuję, więc jak to jest z tymi oszukanymi posiłkami ? pomagają czy szkodzą ?

Lek. Krzysztof Szmyt

Wita, wszystko zależy jaki jest ogólny jadłospis osoby i czy dostarcza pomimo wszystko niezbędne składniki pokarmowe koniecznie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Lepiej jednakże stosować diete zrównoważoną, redukcyjną niż ten typ terapii. Pozdrawiam

W trakcie stosowania diety o obniżonej kaloryczności, która nie zezwala na zjedzenie wszystkiego, na co mamy ochotę, większość osób wciąż myśli o „małym co nieco” .
I tutaj właśnie pojawia się cheat meal Jego zastosowanie może przynieść wymierne korzyści. Każdy z nas obawia się odstępstw od diety. Boimy się zaprzepaszczenia efektów naszej dotychczasowej pracy.
Zastosowanie posiłku oszukanego ma istotny wpływ na hormony: stymuluje je do intensywnych zmian w organizmie. Najważniejszą rolę odgrywają: insulina, leptyna, hormony tarczycy oraz grelina. Każdy z tych hormonów odpowiada za różne funkcje, ale łączy je metabolizm składników odżywczych i ich transport. Podwyższanie ilości kalorii od czasu do czasu zahamuje apetyt i przyspieszy na nowo metabolizm spoczynkowy. Pojedynczy cheat meal nie jest w stanie wpłynąć na poziom hormonów, które odgrywają ogromną rolę w regulacji metabolizmu. Po kilkutygodniowym okresie przebywania na ścisłej diecie, poziom tych hormonów jest już na odpowiednim poziomie, który warunkuje spalanie tłuszczu. W tym momencie możemy sobie pozwolić na cheat meal, czyli posiłek obejmujący maksymalnie 1000 kcal. Aby upewnić się, że poziom hormonów (greliny i leptyny) znajduje się na odpowiednim poziomie i można sobie pozwolić na cheat meal, należy przebywać na ścisłej diecie przez tydzień lub dwa tygodnie.
Jeśli chodzi o psychikę: oszukany posiłek poprawia nastrój i zmniejsza napięcie emocjonalne związane ze stosowaniem ścisłej diety.
Posiłek taki powinien mieć miejsce raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Powinien być spożyty w środku dnia (nie na początku i nie na końcu). W ciągu dnia należy jeść normalnie (przed oszukanym posiłkiem NIE zmniejszamy kaloryczności diety). Dzięki temu głód nie będzie mocno odczuwany, co pozwoli na zjedzenie mniejszej porcji. Po posiłku oszukanym należy zjeść dopiero, gdy poczuje się głód. Jeżeli po 3 godzinach wciąż czujemy sytość, należy odczekać aż organizm strawi pokarm. Następnego dnia trzeba się liczyć ze wzrostem masy ciała - jest to tylko woda, która nagromadziła się przez zwiększoną ilość węglowodanów prostych w diecie. Po 1-2 dniach wszystko wraca do normy.
Odejście od diety w ramach jednego takiego posiłku nie przeszkodzi, a może nawet pomóc. ALE, musimy zachować rozsądek.
Moim zdaniem posiłek oszukany może być "magicznym środkiem" na monotonię diety, ale niestety nie dla wszystkich. Osoby, które mają słabszą wolę powinny przestrzegać standardowych zaleceń i unikać „podjadania”.

Cheat meal jest powszechnie znanym elementem diety, z którego korzysta coraz więcej kulurystów, ale...czy to dobre rozwiązanie to byłabym skłonna polemizować ;) Jest to odstępstwo od diety w postaci jednego, ulubionego posiłku, często nie mającego wiele wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Ten sposób postępowania jest niekiedy zalecany osobom, które są w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Wiele osób źle postrzega cheat meal, ma on być formą zastępczą standardowego posiłku, będącego nieodłącznym elementem diety. Jeśli cheat meal będzie rozumiany jako „jedz co chcesz i ile chcesz”, może przyczynić się on do zbyt dużej ilości kalorii dostarczonej z tego posiłku, efektem czego będzie zawyżona dawka kaloryczna.
Pozdrawiam
www.dietoterapia.waw.pl