Czym jest spowodowana biała wydzielina z sutka u mężczyzn?

Witam. Mam 18 lat i 2 dni temu zaobserwowałem ze podczas ściskania sutka wypływa z niego biało - przeźroczysta maź, z drugim jest ok i nic się nie dzieje. Myślałem, że to mógł być pryszcz, ale dzień później nacisnąłem raz jeszcze i znów to samo - za każdym razem wypływa bardzo mało. Czy może być to spowodowane okresem dojrzewania? Czy może też tym, że ostatnio brałem dużo leków przeciwbólowych i przeciw grypie. Czy może jest to spowodowane tym, że ostatnio rzuciłem palenie (już dłuższy czas nie palę) i organizm się oczyszcza z toksyn? Proszę o pomoc. W internecie nie znalazłem nic, poza tym, że może to być zaburzenie tarczycy lub gospodarki hormonalnej lub rak. Dodam jeszcze, że ta wydzielina raczej jest bezwonna.

Redakcja abcZdrowie

U kobiet wydzielina z sutka pojawia się zwykle w jakimś okresie ich dorosłego życia. U mężczyzn jednak podobny objaw może sugerować poważniejszy problem. W takiej sytuacji spowodowanej najpewniej zaburzeniami hormonalnymi konieczna jest wizyta u lekarza. Warto wykonać badanie prolaktyny. Etiologia takiego wpływu może być bardzo różna. Bardziej niepokojące jest krwista wydzielina, jednak wydzielina o opisanym kolorze również wymaga diagnostyki.

Podczas hormonalnej burzy, jaka ma miejsce w okresie dojrzewania może dojść do stymulacji gruczołów sutkowych. Może to skutkować ginekomastią, czyli przerostem sutków, zwiększoną wrażliwością na dotyk albo też produkcją wydzieliny. Jest ona jednak zwykle utrzymywana w środku przez tkankę łączną, a do jej wydostania się na zewnątrz może dojść w czasie ściskania brodawki sutkowej. W przypadku, czy to częstych urazów, czy też wyciskania wydzieliny do jej wydostania się na zewnątrz może dojść prawie u każdego. Na zewnątrz wydostaje się wtedy przezroczysty płyn. Najlepszym działaniem jest zaprzestanie wyciskania płynu. Najlepiej jeśli na razie spróbuje się Pan powstrzymać od wyciskania sutków.

W razie wszelkich wątpliwości, a także dla dokładniejszego wyjaśnienia przyczyny powstania wydzieliny, zalecamy wizytę u lekarza.