Czym jest zgrubienie pod skórą przypominające żyłę?

Kilka miesięcy temu intensywnie ćwiczyłam, po pewnym czasie zauważyłam, że pod skórą powstało zgrubienie przypominające żyłę o długości około 15 cm, zaczynało się na żebrach a kończyło w połowie piersi. Zgrubienie nie jest bolesne, ale spowodowało, że moja pierś jest zdeformowana, od strony pachy jest w niej wgłębienie. Byłam już na badaniu usg, ale nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Nie wiem co to jest i żaden z lekarzy nie postawił konkretnej diagnozy, proszę o pomoc i radę co mam dalej z tym robić.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

W diagnozowaniu tego typu zmian konieczna jest przede wszystkim ocena lekarska - czyli to jak zmiana wygląda w badaniu palpacyjnym, czy ma związek z tkanką piersi, lub czy dotyczy tylko skóry.

Intensywne ćwiczenia mogą spowodować zmianę kształtu piersi. Jest to związane ze zmniejszeniem ilości tkanki tłuszczowej w piersiach, która nadaje piersiom kształt. Proszę zastanowić się także nad tym, czy kiedykolwiek miała Pani uraz piersi, czasami bowiem nawet niewielkie uszkodzenie może uruchomić proces bliznowacenia i spowodować powstanie zgrubienia.

Niemniej każde zgrubienie i zmiana kształtu piersi wymaga diagnostyki. Wstępem powinno być, tak jak wspomniałam wcześniej badanie lekarskie, następnie badanie USG piersi i dołów pachowych i w zależności od wieku ewentualnie badanie mammograficzne (powyżej 35 roku życia).

Lekarz powinien także ocenić Pani ogólny stan zdrowia, zlecić podstawowe badania takie jak morfologia krwi, OB, CRP. Istotny jest także wywiad ginekologiczny, czyli czy miesiączkuje Pani regularnie, czy nie ma wycieku z piersi itd. Jeżeli u Pani można doszukać się  zaburzeń cyklu, warto zrobić także badania hormonalne takie jak poziom estrogenów, progesteronu, LH, FSH i prolaktyny.

Jeżeli lekarz ginekolog stwierdzi, że zgrubienie nie dotyczy tkanki piersi, a jest związane ze skórą można skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Czasami konieczna jest biopsja skóry, aby wyjaśnić czy nie jest to np. schorzenie autoimmunologiczne.

Pozdrawiam serdecznie!