Czym jest zwapnienie w tkankach miękkich w okolicy kości sześciennej?

Witam, Czym jest zwapnienie w tkankach miękkich w okolicy kości sześciennej? Jakie są przyczyny i sposoby leczenia? Czy może to mieć związek z dietą bogatą w nabiał i wapń? Jeżeli nie to jakie inne mogą być przyczyny zwapnienia w tkankach miękkich w okolicy kości sześciennej? Co warto wiedzieć o tej przypadłości? Czy jest to coś poważnego? Można to w ogóle leczyć? Czy jest to do wyleczenia? Wiem, że w pierwszej kolejności warto spytać lekarza prowadzącego, ale chciałbym skonsultować się również z innymi specjalistami. W internecie wiedza na ten temat również jest różnorodna, a czasami nawet mało szczegółowa, albo ja mam problem, aby takie informacje znaleźć. Dlatego pytam tutaj :)   Proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zwapnienia w tkankach miękkich, będące najczęściej przypadkowym znaleziskiem podczas badania rentgenowskiego, mogą mieć różne podłoże. W zależności od lokalizacji w tkankach (naczynia, zmiany guzowate, mięśnie, ścięgna itp.) ich charakter jest łatwiejszy do opisania.

Najczęściej zwapnienia w obrębie tkanek miękkich tj. mięśnie, ścięgna, okolice stawów w kończynach zarówno dolnych jak i górnych stanowią zwapnienia pozapalne, pojawiające się w miejscach narażonych na nieprawidłowe nadmierne działanie sił np. zwapnienia w ścięgnie Achillesa, zwapnienia w ścięgnach stopy, czy też ramienia, zwapnienia w obrębie kaletek itd.. Tak jak napisałem powstają one na podłożu stanu zapalnego.
Nie udowodniono by dieta bogata w wapń zwiększała szansę powstawania zwapnień tego typu.

Do innych typów zwapnień należą - zwapnienia blaszek miażdzycowych w naczyniach, zwapnienia w obrębie zmian nowotworowych.

Same stwierdzenie zwapnień nie jest wskazaniem do leczenia, które podejmuje się w zależności od objawów i schorzeń z nim związanych. Leczenie jest najczęściej zachowawcze bądź przyczynowe. Bardzo rzadko z powodu zwapnień w obrębie kończyn konieczna jest operacja.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Przemysław Zarzeczny

Zwapnienie, czyli inaczej mówiąc kalcyfikacja jest to proces odkładania się soli wapnia w tkankach miękkich organizmu.
Najczęściej zwapnienia są przypadkowym znaleziskiem, który uwidaczniane są podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich lub tomografii komputerowej. Bardzo często zmiany te nie powodują objawów i nie stanowią głównej przyczyny prowadzonej diagnostyki.
Zwapnienia występujące w obrębie tkanek miękkich (mięśnie i ścięgna lub okolice stawów kończyn dolnych i górnych) występują jako efekty przebytego stanu zapalnego danej okolicy.
Pośród bezpośrednich przyczyn wymienia się niedobór witaminy K oraz nieprawidłowe proporcje wapnia do witaminy D prowadzące do zaburzeń przyswajania wapnia oraz nieprawidłowej gospodarki minerałów w organizmie. Przyjmowanie nadmiernej ilości witaminy D może prowadzić do jej hiperwitaminozy i nadmiernego wchłaniania wapnia, gdy towarzyszy temu niedobór witaminy K. Proces ten jest również wywoływany przez warfarynę, działającą antagonistycznie wobec witaminy K.
Nie udokumentowany przypadków pojawiania się zwapnień w odpowiedzi na dietę bogatą w wapń i białko.
W opisanym przez Panią przypadku uważam, że nie ma powodów do zmartwień. Jeżeli obecne zwapnienia nie powodują żadnych objawów oraz nie ograniczają ruchomości, należy zostawić je bez leczenia – nie wpływają one bowiem na kondycję organizmu. W przypadku obecności objawów niepożądanych proszę udać się na konsultacje do lekarza ortopedy.