Czym mogą być ropnie i przetoki w okolicy pach i pachwin?

  Od jakiegoś czasu pod pachami w pachwinach robią mi się buły, leci ropa i bardzo boli. Mam przetoki. Żaden lekarz nie wie co mi jest. Jeden stwierdził, że to acne inversa i tego nie da się wyleczyć. Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Opisane przez Pana objawy najprawdopodobniej świadczą o stanie chorobowym zwanym ropnie mnogie pach. Jest to choroba ropna skóry wywoływana przez gronkowce, objawiająca się jako głębokie guzy zapalne ze skłonnością do rozmiękania, na skutek czego tworzą się przetoki. Lokalizacja guzów pokrywa się z rozmieszczeniem gruczołów apokrynowych w skórze człowieka. Najczęściej jest to skóra dołów pachowych, okolicy narządów płciowych, odbytu.

Leczenie polega na nacinaniu guzów, stosowaniu roztworów odkażających, miejscowym stosowaniu maści z ichtiolem, antybiotyków, bądź też doustnym stosowaniu retinoidów. W cięzkich przypadkach leczenie polega na operacyjnym wycięciu obszarów zmienionych chorobowo wraz z marginesem ok. 1.5 cm zdrowej tkanki.