Czym może być spowodowane częste zapalenie pęcherza?

Witam. Jestem kobietą i mam 16 lat. Mój problem polega na tym iż odkąd biorę tabletki antykoncepcyjne (czyli od ok 4 miesięcy) mam częste powtarzające się zapalenie pęcherza tzn. boli mnie podczas oddawania moczu, mam parcie na pęcherz, często muszę chodzić do toalety, myślę że poleci dużo moczu a tak naprawdę leci tylko kilka kropel. Czasem jest lepiej, ponieważ objawy się tak bardzo nie nasilają, a czasem gorzej. Stosowałam leki i za każdym razem pomogły i było wszystko dobrze, a po kilku tygodniach problem znów wraca.. Dodam iż wcześniej nie miałam takich problemów, dopiero od tego czasu gdy zaczęłam stosować antykoncepcje. Lekarz mi mówił że ona nie ma na to wpływu, pani w aptece stwierdziła, że mogę mieć osłabiony organizm od tych tabletek i łapie takie różne choroby. Ale to już zaczyna się robić dziwne, dlaczego tak często mnie łapie to zapalenie? Czy na pewno tabletki nie mają na to wpływu? Czym może być to spowodowane? A może naprawdę mam osłabiony organizm, jeśli tak to jak go uodpornić przy tabletkach? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Antykoncepcja hormonalna może zwiększać ryzyko zakażeń głównie pochwy, sprzyjając niekorzystnym zmianom obecnej tam flory bakteryjnej. Biorąc pod uwagę sąsiedztwo anatomiczne -w przypadku kobiet- układu moczowego, może to sprzyjać również jego zakażeniom poprzez migrację drobnoustrojów. Nie ma natomiast dowodów na obniżenie odporności w wyniku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.
Pozdrawiam