Czym może być spowodowane nagłe przebudzenie w nocy z szybkim biciem serca i zimnym potem oraz uczuciem lęku?

Dzień dobry!

Jednorazowe zdarzenie nie jest niepokojące i może sporadycznie zdarzać się w ciągu życia każdej zdrowej osobie - np. z powodu przemęczenia, stresu, koszmaru sennego, problemów ze snem spowodowanych inną chorobą czy zmianą strefy czasowej itp.
Jeśli jednak powtarza się, nawraca lub wydaje się Panu bardzo niepokojące, można skonsultować się z lekarzem lub psychologiem, np. w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!

Podobne stany czasami wywołuje tzw bezdech nocny. Także napad lęku może mieć podobne objawy. Jeśli sytuacja powtórzy się w najbliższym czasie warto skonsultować się z lekarzem, który w razie potrzeby skieruje do specjalisty (psychiatra, psycholog, neurolog).

Witam serdecznie,

Zachęcam do udania się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania. A jeśli okaże się, że problem nie ma podłoża somatycznego zachęcam do wizyty u psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego. Możliwe że opisane objawy wskazują na zaburzenie lękowe z napadami paniki. Z takim problemem pomoże Panu radzić sobie doświadczony psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska