Czym może być spowodowane powstawanie kaszaków?

Witam mam 3 kaszaki na glowie? Chciałam się zapytać czym one są spowodowa dlaczego powstały? I czy jest to coś groźnego? Trzeba to usunąć?

Lek. Paweł Szadkowski

Kaszak (cysta naskórkowa lub torbiel łojowa) to zmiany o charakterze powierzchniowych, kulistych guzków, które powstają na skutek zaczopowania ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Ściana cysty nie różni się od otaczających ją tkanek i składa się z nabłonka wielowarstwowego płaskiego. W jej wnętrzu natomiast gromadzą się substancje łojowe, komórki naskórka oraz fragmenty mieszków włosowych. Do powstania kaszaków predysponują również mechaniczne uszkodzenia mieszków włosowych (rany, otarcia), stany zapalne skóry sprzyjające pęknięciom gruczołów łojowych, nadmierne opalanie się, zaniedbania higieniczne, zakażenie wirusem HPV, czynniki genetyczne (np. ciemna karnacja) lub wady wrodzone. Kaszaki można leczyć mniej lub bardziej inwazyjnymi metodami – w zależności od rozmiarów guza i zaistnienia ewentualnego nadkażenia. Na pani miejscu udałbym się do lekarza dermatologa w celu oceny zmiany i uzyskania najlepszych zaleceń odnośnie do dalszego leczenia (można również skonsultować się z chirurgiem ogólnym).