Czym może być spowodowany ból podczas badania ginekologicznego?

Witam. Jestem 7 tygodni po porodzie siłami natury i nacięciu krocza (dziecko w chwili narodzin ważyło 4,5 kg). Wczoraj tj. 13.10.2010 udałam się na wizytę kontrolną do mojego ginekologa. Podczas badania palcem czułam ból trochę mniejszy niż przy badaniu rozwarcia. Moja ginekolog zdziwiła się, że mnie boli i powiedziała, że to "możne stan zapalny" i zapisała 2 rodzaje czopków doodbytniczych: M**** (antybiotyk) i D**** (lek przeciwzapalny).
Boję się przyjmować czopki, bo po nich źle się czuję, ale pani doktor zdecydowała, że nie przepisze mi tabletek, bo niszczą żołądek. Nie jestem też pewna diagnozy, nie było badania wziernikiem ani USG, a ja nie mam żadnych objawów. Czy ten ból to coś poważnego?
Chciałabym też rozpocząć współżycie z mężem, lecz nie wiem czy powinnam.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Skoro rana po nacięciu i zszyciu krocza zagoiła się, to może Pani spróbować powrócić do współżycia. Czasem kobiety odczuwają dyskomfort w obrębie krocza przez długi okres po porodzie - u 20% wynosi on nawet ponad pół roku. Ból podczas badania wewnętrznego może zapowiadać tego typu problem w Pani przypadku, ale niekoniecznie tak musi być - w sytuacji pełnego rozluźnienia, jaka powinna towarzyszyć zbliżeniu, być może uniknie Pani jakichkolwiek przykrych doznań.
Radzę jednak zaufać swojemu lekarzowi i przeliczyć się w kierunku zakażenia, jeśli takie rozpoznanie postawił. Jeśli źle się Pani czuje po przepisanych przez niego preparatach, może Pani poprosić o zmianę leków na inne, również skuteczne.
Pozdrawiam serdecznie!