Czym najlepiej leczyć zatoki w ciąży, żeby nie zaszkodzić dziecku?

Witam!
Mam ciągły problem z zatokami, a w ciąży raczej nie leczy się antybiotykami. Czy mogę naświetlać je sobie specjalną lampą? Czy to zaszkodzi mojemu dziecku? Co oznacza IgM ujemne natomiast IgG dodatnie? Czy cytomegalia wciąż stwarza zagrożenie mojego płodu?
Serdecznie dziękuję za odpowiedź:)
Pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dodatni wynik badania w kierunku przeciwciał w klasie G (IgG) przy ujemnych przeciwciałach w klasie M (IgM) świadczy o tym, że do zakażenia doszło już dość dawno i obecna jest odporność na dany drobnoustrój. Jest to dobra konfiguracja w ciąży, ponieważ oznacza, że w razie ponownego wtargnięcia zarazka ma Pani gotowe przeciwciała, które zwalczą go i zapobiegną zaszkodzeniu dziecku.

Jeśli laryngolog stwierdzi zapalenie bakteryjne zatok, to antybiotykoterapia jest konieczna. W ciąży można bezpiecznie stosować antybiotyki betalaktamowe oraz makrolidowe, wybór jest więc dość duży. Natomiast wszelkie zabiegi fizykoterapeutyczne jak naświetlanie, w ciąży nie są wskazane.

Pozdrawiam serdecznie!