Czym objawia się małopłytkowość?

Witam. Odebralam dzisiaj wyniki, mam maloplytkowosc krwi. Za dwa miesiace mam miec przeprowadzona hematologie. Chcialabym dowiedziec sie cos wiecej o maloplytkowosci krwi. Jestem troche wystraszona.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

małopłytkowość to ilość płytek poniżej 140 tys/ul. Objawami małopłytkowości są łatwe pojawianie się wybroczyn podskórnych(siniaków) często nawet bez urazu, powtarzające się krwawienia z dziąseł, nosa. Krwiomocz, przedłużone bardziej obfite menstruacje. W razie urazu lub przy operacji wolniejsze zasklepianie się rany. Jednak powyższe objawy najczęściej pojawiają się przy poziomie płytek <30 tys/ul.

Pozdrawiam.