Czym objawiają się zespoły mielodysplastyczne?

mam chorobę zespoły mielodysplastyczne, co to jest?

Aleksander Ropielewski

Jest to choroba polegająca na zaburzeniach funkcji szpiku kostnego. Komórki produkowane przez szpik kostny to limfocyty, erytrocyty i płytki krwi. Objawy są różne w zależności od stopi i poziomu upośledzenia dojrzewania komórek i rodzaju komórek, których dojrzewanie jest zaburzone. Może dochodzić do objawów typowych dla niedokrwistości, podatności na infekcje, skazy krwotocznej. Prognoza i leczenie zależą od badania biopsji szpiku kostnego i stanu pacjenta.

Witam. Objawy zespołów mielodysplastycznych są różnorodne i należą do nich między innymi osłabienie, łatwa męczliwość, senność, anemia, skłonność do infekcji. Zespoły mielodysplastyczne to heterogenna grupa schorzeń polegająca na zaburzeniu różnicowania się poszczególnych linii układu krwiotwórczego. Są to schorzenia przewlekłe, niekiedy mające tendencję do transformacji w ostre białaczki. Proszę pozostać pod stałą opieką hematologa.