Czym powodowane są częste bóle brzucha i rozwolnienie?

Jestem młodym chłopakiem, bo zaledwie 19 lat 65 kg i 178 cm wzrostu. Odżywiałem się na różne sposoby lecz mojemu układowi pokarmowemu nie robi to chyba różnicy, ponieważ odkąd pamiętam miewam bóle brzucha i rozwolnienie. Jeszcze jak chodziłem do podstawówki rodzice prowadzali mnie na różne badania, nosili nawet mój kał do jakichś badań. Oczywiście nic nigdy nie wynaleźli. Jakieś pół roku temu miałem robione badanie na nosicielstwo bo zatrudniłem się na kilka miesięcy do pracy w sklepie i też nic nie wykryto. Czasami jest to bardzo dokuczające, bo ból i nagła potrzeba do wc pojawia się podczas stosunku od tak nie wiadomo skąd. Sytuacja z takimi bólami i potrzebą fizjologiczną pojawia się każdego miesiąca minimum raz, ale przeważnie jest to częściej. Ostatnimi czasy doszło do tego też częste oddawanie moczu, a co za tym idzie mam problem donieść do domu gdy wracam z pracy i często pod drzewko lub biegnę do domu. Dodam też, że te bóle brzucha są czasami nie do wytrzymania. Poradźcie mi coś bo zaczynam się bać, dzisiaj nawet kolor był jakiś taki szarozielony. Przepraszam za chaotyczność mojej wypowiedzi, ale to przez ten ból. Najgorszy jest właśnie taki budzący w nocy lub nad ranem, bo później nie mam siły wstać z łóżka, a co dopiero iść do pracy...
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane dolegliwości są niezbyt swoiste i mogą powodować trudności diagnostyczne.
Warto wykonać badanie USG brzucha, analizę moczu, morfologię krwi, transazminazy, glukozę na czczo, kał na pasożyty. Po wykluczeniu istotnych przyczyn dolegliwości należy się zastanowić nad rozpoznaniem w postaci Zespołu jelita drażliwego. Jest czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego, stwierdzane na zasadzie wykluczenia innych organicznych chorób a także na podstawie tzw. kryteriów rzymskich.

W różnicowaniu należy brać pod uwagę także psychogenne zaburzenia przewodu pokarmowego z uwzględnieniem depresji.

Proponuję skonsultować problem z gastroenterologiem lub lekarzem rodzinnym.

Redakcja abcZdrowie.p

Magdalena Mroczek

Bóle brzucha, które Pani opisuje mogą być spowodowane różnymi chorobami. Należy raz jeszcze zgłosić się do lekarza i wykonać podstawowe badania krwi, moczu, usg brzucha. Zielone stolce, które Pani opisuje mogą być spowodowane schorzeniami dróg żółciowych, dlatego bardzo ważne jest zrobienie usg brzucha. Można też zrobić badania parametrów wątrobowych tj. fosfataza zasadowa, ALAT i ASAT. Zielone stolce mogą też być spowodowane dietą. Być może trzeba będzie też wykonać kolon skopię i gastroskopię.

Dolegliwości, które Pani opisuje mogą być też spowodowane tzw. zespołem jelita drażliwego. Charakteryzuje się, trwającymi co najmniej 3 miesiące, zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień, występującymi na przemian biegunkami i zaparciami, oraz mogącymi towarzyszyć tym dolegliwościom bólami brzucha, wzdęciami i uczuciem niepełnego wypróżnienia. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Nie wszyscy pacjenci zgłaszają się do lekarza, większość próbuje samemu leczyć dolegliwości.

Zespół jelita drażliwego może występować z przewagą zaparć i biegunek. W postaci biegunkowej występują więcej niż 3 stolce dzienne wraz z nagłym parciem na stolec. W Pani przypadku nietypowe jest nagłe parcie na mocz. Czy występuje ono razem z nagłym parciem na stolec czy niezależnie? Jeśli niezależnie to parcie na mocz może być spowodowane np. zakażeniem układu moczowego. W takim wypadku trzeba zrobić badanie moczu, posiew i rozpocząć leczenie.

Biegunki mogą być także wywołane zakażeniem pasożytami, zwłaszcza jeśli towarzyszy im utrata wagi.

Poza tym przyczyną biegunek może być także nieprawidłowa dieta, stres, napięcie emocjonalne oraz spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu.

W Pani przypadku radziłabym udać się do lekarza POZ, który wykona podstawowe badania. Ewentualnie da on później skierowanie do gastrologa, który wykona bardziej skomplikowane badania. Na pewno trzeba wyjaśnić przyczynę tych dolegliwości, bo mogą się kryć za nimi bardziej poważne choroby.