Czym różni się depresja psychotyczna od choroby schizoafektywnej?

Po przeanalizowaniu wiedzy jaką znalazłem w Internecie, stwierdzam, że mam którąś z tych dwóch chorób. Leczyłem się wiele lat temu na depresję, potem lekarze zapisywali mi leki na schizofrenię (leki przeciwpsychotyczne, wiele innych na depresję). Lekarze jakoś wprost mi nie powiedzieli nawet na co choruję. Niestety zaprzestałem leczenia z różnych względów (typowych w moich przypadkach), a czuję, że jest ze mną coś nie tak od dłuższego czasu. Boję się iść do lekarza, bo po pierwsze nie mam pieniędzy na regularne wizyty i leki, a po drugie wizyta u lekarza NFZ jest tak krótka, że właściwie nie ma nawet czasu na to, żeby opowiedzieć o problemie. Widzę u siebie takie objawy jak podejrzliwość, apatia, smutek, do tego dochodzi jeszcze obsesja na punkcie pewnej kobiety, którą obserwuję od ponad roku (śledzić to może nie, ale od roku chodzę w pobliżu jej okna i patrzę, co się dzieje w jej domu, wmawiając sobie, że to moje przeznaczenie i ona na pewno mnie kocha). Śmieszne, ale prawdziwe, nie radzę sobie z tym. Nawet mi się wydaje, że ona sama mnie prowokuje... Nie mam znajomych, z którymi mógłbym chociaż o tym porozmawiać, nie mam normalnego kontaktu z rodziną. Jestem z rodziny typowo dysfunkcyjnej, aczkolwiek alkoholikiem jest jedynie brat, rodzie nigdy nie pili. Nawet mam problem ze znalezieniem pracy, niejednokrotnie z wyjściem na spacer czy do sklepu. To tyle, jakoś nie mam głowy do tego, żeby pisać sensownie. Nawet się zastanawiam czy nie sklecić na spokojnie jakiegoś sensownego postu, ale pewnie będę się wtedy zbierać do tego pół roku. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Obawiam się, że zarówno depresja psychotyczna, jak i choroba schizoafektywna są zaburzeniami, w których udzielenie porady on-line nie wpłynie znacząco na Pana stan zdrowia ani samopoczucie.

Zaburzenia te mają podobny obraz i postawienie profesjonalnej diagnozy w tym trybie jest niemożliwe. Konieczne jest np. zebranie szczegółowego przebiegu objawów, ich charakteru, dokładnych informacji na temat stosowanych leków i ich skuteczności oraz osobistej rozmowy z pacjentem. Dlatego proszę, aby skorzystał Pan z konsultacji lekarskiej.

Być może warto zorientować się, jak wygląda wizyta u innych specjalistów w tej poradni lub zapisać się do innej, gdzie wizyta trwa dostatecznie długo. Wielu klinicystów uważa, że objawy wytwórcze towarzyszące depresji psychotycznej są zgodne z depresyjnym nastrojem, tzn. chory może np. ,,czuć woń rozkładu", słyszeć ,,głos przepowiadający koniec świata" uważać, że ,,zasługuje na karę i potępienie".

Ten związek między depresyjnym nastrojem a urojeniami i omamami nie jest tak wyraźny w przypadku psychozy schizoafektywnej. W tym zaburzeniu występują jednocześnie objawy depresji, manii lub stanu mieszanego oraz typowe dla schizofrenii.

Proszę jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nieleczone objawy mają tendencję do nasilania się i utrwalania, powodując coraz większy wpływ na zdrowie, codzienne funkcjonowanie, aktywność i życie osobiste. Czas ma znaczenie. Wczesna interwencja i pomoc są bardzo ważne.

Serdecznie pozdrawiam