Czym różni się MR od RTG?

Jakie badanie kręgosłupa jest lepsze i dokładniejsze Rezonans Magnetyczny Kręgosłupa czy RTG i czym się takie badania różnią i czy lekarz może mnie skierować na rezonans ?

Witam serdecznie,

Zasadniczą różnicą wymienionych przez Pana badań jest to, że badanie RTG (pot. prześwietlenie) wykorzystuję promieniowanie rentgenowskie, natomiast badanie MRI (pot. rezonans magnetyczny) wykorzystuje z kolei zjawisko rezonansu magnetycznego. Dlatego też badanie MRI jest badaniem bezpieczniejszym dla zdrowia. Dawki promieniowania RTG we współczesnej diagnostyce radiologicznej są bezpieczne, więc nie ma powodów do niepokoju, jednak należy ograniczyć badania RTG do minimum.
Z wymienionych przez Pana badań, badaniem pierwszego rzutu (w pierwszej kolejności) jest badanie RTG. Wówczas jeśli badanie RTG nie wnosi wystarczającego informacji klinicznej, lekarza może wtedy zdecydować się na wykonanie badania MRI. Decyzję o wyborze metody diagnostycznej podejmuje tylko i wyłącznie lekarz na podstawie wskazań klinicznych.
Skierowanie na badania kosztochłonne czyli np. badanie MRI może wystawić tylko lekarz specjalista. Lekarz POZ może wystawić skierowanie na badanie RTG, z włączeniem badań RTG kontrastowych. Dlatego sugeruje udać się do lekarza w celu konsultacji i ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam.