Czym różni się stulejka od zrośniętego napletka u 6-latka?

Dzień dobry, bardzo się martwię o mojego synka. Ma 6 lat i jeszcze nie odkleiła mu się ta skórka na siusiaku. Chciałabym jednak dowiedzieć się więcej o fizjologii męskiej. Czym się różni stulejka od zrośniętego napletka u 6 latka? Kiedy skórka powinna się odkleić i ukazać żołądź? Czy to normalne, że w tym wieku skórka mojego syna jeszcze się nie odkleiła? Bardzo się niepokoję i martwię, że będzie potrzebna operacja, jakiś zabieg, albo coś w tym rodzaju. Kiedy są wskazania do operacji w przypadku nieodklejenia się skórki chroniącej żołądź męski? Jak można leczyć to inaczej? Jest jakiś sposób, który zapobiegnie operacji? Proszę o pomoc

Lek. Artur Jeliński Urolog

Sadze ze ciagle chodzi o stuleke ktora polega natym ze nie udaje sie sciagnac napletakz zoledzi umalych dzieci czasmia napletk jest dosc dobrze zrosniety z zoledzia i nie proponowalbym tego sprawdzac sciaganie na silem moze poz bolem prowadzic do urazu ) ,proponuje udac sie albo de lekarza pediatry albo do chir dzieciecego

Wiesław Mahaczek Urologia

witaj
stulejka to zwężenie otworu napletkowego, zrośnięcie to sklejenie się wewnętrzej strony napletka z żołędzią
pozdrawiam

Witam!
Stulejka to stan,kiedy napletka nie udaje się odprowadzić (inaczej ściągnąć) z żołędzi prącia. Najczęstszą przyczyną stulejki są przebyte stany zapalne. W takich wypadkach, najczęściej można stwierdzić okrężną bliznę, która uniemożliwia zsunięcie napletka z żołędzi prącia. Stulejkę zawsze leczy się operacyjnie.
Natomiast często powstają wątpliwości w przypadku utrudnionego, lub zupełnie nieodprowadzalnego napletka u dzieci. Każdy chłopiec rodzi się ze sklejonym napletkiem do żołędzi prącia. Dodatkowo po porodzie ten napletek ciasno przylega do żołędzi prącia i próby jego forsownego odprowadzania zwykle kończą się jego uszkodzeniem. Tak jak wspomniałem wcześniej jest to fizjologia. Około 3 roku życia (chociaż są różne odchylenia co do wieku), następuje proces fizjologicznego rozklejania napletka. Odbywa się on w taki sposób, że mastka (czyli wydzielina która wytwarzana jest pod napletkiem) stopniowo wypełnia całą przestrzeń między żołędzią prącia i napletkiem. (Często wtedy do lekarza zgłaszają się zaniepokojeni rodzice, widząc "guz" w formie takiego białego uwypuklenia pod napletkiem). Ta właśnie mastka powoduje stopniowe rozklejanie napletka, wraz ze wzwodami prącia, które w tym okresie się pojawiają. Często można zaobserwować obrazek, kiedy dziecko w tym wieku, wkłada sobie rękę do majtek i "manipuluje" przy siusiaku. Nie jest to nic innego, jak właśnie fizjologiczne rozklejanie napletka.Czas kiedy taki napletek powinien się rozkleić całkowicie nie jest jednoznacznie zdefiniowany. Trzeba pamiętać, że dziecko rośnie i stan miejscowy może nieco zmieniać się w czasie.
Odpowiadając na pytanie u 6 latka stulejkę rozpoznałbym w sytuacji, kiedy stwierdziłbym bliznę napletka, która uniemożliwia jego zsunięcie. Często takiej stulejce towarzyszą nawracające stany zapalne. Jeśli natomiast napletek jest nieodprowadzalny, wąski ale nie widać blizny- w takim przypadku uznałbym, że jest to jeszcze sklejenie napletka, które można leczyć zachowawczo (maści sterydowe i odpowiednie ćwiczenia).
W każdym jednak przypadku zalecam kontrolę u lekarza specjalisty.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Zdecydowanie w Pani przypadku należy udać się z synem do lekarza pediatry lub urologa dziecięcego. Niezbędna jest konsultacja lekarska podczas której specjalista zbierze dokładny wywiad medyczny i przede wszystkim zbada Pani dziecko!
Stulejka jest drobną wadą anatomiczną, występującą u chłopców/mężczyzn. Dokładniej mówiąc jest to zwężenie napletka, przez które niemożliwe jest zsunięcie go z żołędzi penisa. Kiedyś uważano, że stulejka jest defektem genetycznym, co okazało się nieprawdą. Problem ten dotyka chłopców, którzy w wieku niemowlęcym byli niedokładnie pielęgnowani.
U małych dzieci mamy do czynienia z długim ryjkowatym napletkiem, który zwykle jest odprowadzalny, ale wymaga przestrzegania zasad higieny, polegających na odprowadzaniu napletka, umyciu żołędzi prącia oraz usunięciu mastki z rowka zażołędnego. Jeśli zasady higieny nie są przestrzegane, łatwo dochodzi do stanów zapalnych napletka, co w efekcie doprowadza do obkurczania się otworu napletka. Pod napletkiem gromadzi się wtedy mastka wytwarzana w rowku zażołędnym, a także może zalegać mocz.
Jak rozpoznajemy stulejkę? Dziecko ma stulejkę, jeżeli nie da się zsunąć napletka z żołędzi penisa (u trzyletniego dziecka). Do trzeciego roku życia to przyleganie napletka jest normalne, ponieważ napletek przyklejony jest do żołędzi tzw. mastką, która ma postać tłustej wydzieliny, w której znajdują się flora bakteryjna oraz komórki nabłonka. Gdy dziecko skończy 2 lata, napletek powinien się powoli odklejać (mastka się wypłukuje). Oczywiście nie należy na siłę ściągać napletka, gdyż powoduje to ból. Wskazaniem do konsultacji z lekarzem jest sytuacja, gdy u trzylatka nie można zsunąć napletka. W przypadku dorosłych mężczyzn lub chłopców można stwierdzić stulejkę, gdy napletek tylko częściowo zsuwa się z żołędzia. Tak samo jak w przypadku dzieci - NIE WOLNO zsuwać napletka na siłę, ponieważ może to spowodować uwięźnięcie napletka w rowku zażołędnym i do martwicy prącia.
Zrośnięcie to sklejenie się wewnętrzej strony napletka z żołędzią.