Czym różnią się tiki nerwowe od zespołu Toureta?

Dzień dobry. Chciałabym zapytać, czym różnią się tiki nerwowe od zespołu Toureta? Mam takie tiki na tle nerwowym, przymus pokręcania nosem, plucie, takie uczucia napięcia. Tak rozładowuję napięcie, gdy pomyślę o czymś negatywnym. Jestem osobą znerwicowaną, w dzieciństwie nie kochana i to ciągnie się za mną w moim dorosłym życiu. Czy należy wykonać badanie eeg, ponieważ mam obawy, że może mam jakieś zmiany w mózgu? A jak wiadomo każde zmiany są niekorzystne mogą wywołać epilepsję. Dziękuję

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie;)

Zespół Tourette'a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, najczęściej objawia się miedzy 2-15 rokiem życia i charakteryzuje się licznymi tikami ruchowymi i werbalnymi. Mogą przyjmować różną postać, najczęściej obserwuje się tzw. korpolalię czyli przymus mówienia "brzydkich", wulgarnych słów. Natomiast tiki, są to mimowolne ruchy jakąś określoną częścią ciała, zwykle na tle nerwowym. Najczęściej pojawiają się u dzieci i nieleczone mogą utrwalić się. Leczenie tików jest trudne. Proponowana jest  farmakologia i terapia behawioralna. Zespół Tourette'a może zdiagnozować lekarz psychiatra, diagnozę może wesprzeć neurolog i psycholog. O konieczności i sensowności badań EEG decyduje neurolog.

Pozdrawiam