Czym są myśli kontrastowe?

Witam. Co kryje się pod pojęciem myśli kontrastowych? I co jest przyczyną powstawania takich myśli? W jaki sposób pozbyć się myśli kontrastowych?

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za kontakt i za zaufanie :)

Zasygnalizowany przez Pana symptom wskazuje na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (inaczej, nerwicę natręctw).
Jest to jednostka chorobowa, objawiająca się natrętnymi myślami (obsesjami) oraz/lub czynnościami (kompulsjami), którym nieodłącznie towarzyszy lęk.
Cechą zaburzeń lękowych, przebiegających z dużym poziomem lęku,
jest częste pojawianie się tzw. myśli kontrastowych.
Myśli kontrastowe, są natrętnymi myślami (oraz impulsami) o charakterze agresywnym/obraźliwym, kontrastujące (irracjonalne)
z rzeczywistością, w których się pojawiły.

Kluczowym wyzwaniem, w codzienności Osoby, jest obawa/niepokój przed realizacją nadmienionych myśli/impulsów.
Osoba cierpiąca na zaburzenia lękowe (lub lękowo-depresyjne) mocno obawia się, że myśli przełożą się na rzeczywistość - jednak taka sytuacja nie wydarza się.
Cechą charakterystyczną myśli kontrastowych, jest to, że w rzeczywistości nie są one (nigdy) realizowane.

Odpowiadając na Pana pytanie: "...W jaki sposób pozbyć się myśli kontrastowych?... ."
Optymalnym byłoby podjęcie terapii w paradygmacie poznawczo-behawioralnym, która byłaby efektywną formą leczenia, do której rozważenia Pana inspiruję.

Gdyby miał Pan życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu.

Z przesłaniem dla Pana Tego, Co jest Panu teraz najbardziej potrzebne!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605