Czym są spowodowane brązowe plamienia przed okresem?

Witam, od ponad 5 cykli mam plamienia przed okresem. Początkowo wyglądało to tak, że miałam 2 dni plamień, później 3-4 dni okres. Teraz mam 5 dni plamień i 1-2 dni okresu. Czym może być to spowodowane? Zaburzeniami hormonalnymi, czy może być to coś groźniejszego? Czy może mi to przeszkodzić w staraniu się o dziecko? Dodam, że nie ma możliwości ciąży oraz nie stosuję antykoncepcji hormonalnej.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najprawdopodobniej przyczyną krwawień jest niedomoga lutealna czyli niedoczynność ciałka żółtego. Powinna się Pani udać do lekarza ginekologa, który na podstawie odpowiednich badań hormnalnych postawi diagnozę i rozpocznie ewentualne leczenie.

Lepiej nie zachodzić w ciążę przed zdiagnozowaniem przyczyny, jeśli rzeczywiście jest to niedomoga lutealna, to bez suplementacji hormonów ciążą będzie obarczona wysokim ryzykiem poronienia na wczesnym etapie.

Pozdrawiam serdecznie!