Czym są spowodowane krwawienia śródcykliczne?

Witam, biorę tabletki już ok. 1,5 roku tak jak jest zalecane 21 dni przyjmowania i 7 dni przerwy. Wzięłam wczoraj 17. tabletkę, a wieczorem zauważyłam lekkie krwawienie (właściwie to chyba plamienie, bo jest mniej obfite niż to w 7-dniowej przerwie). Czym to może być spowodowane? Dodam, że nigdy wcześniej tak nie miałam i nie pominęłam żadnej tabletki. Czy mam się martwić? Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam, SweetWredotka

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plamienie najprawdopodobniej spowodowane jest samym braniem antykoncepcji hormonalnej i ma ono charakter tzw. krwawienia z przełamania. Występuje ono wtedy, gdy przerośnięte pod wpływem hormonów endometrium zaczyna się złuszczać pomimo stałego, wysokiego ich poziomu. Jest to działanie niepożądane tabletek, które występuje często po długotrwałym ich stosowaniu. Przyczyna krwawienia może być również niehormonalna, jak nadżerka i polip szyjki macicy czy mięśniaki macicy. Jeżeli sytuacja będzie się powtarzać w kolejnych cyklach, powinna Pani udać się do lekarza, który wykluczy pozahormonalne przyczyny krwawień.

Pozdrawiam serdecznie!