Czym się objawia autyzm u 6-miesięcznej dziewczynki?

Witam,

jestem mamą 6-miesięcznej dziewczynki, Zosia urodziła się w 39 tyg. ciąży, bez komplikacji dostała 10 punktów. W wieku 3 miesięcy spostrzegłam, że prawie wcale nie wodzi za zabawkami i nie skupia wzroku na twarzach, jakby patrzyła za mgły (Zosia miała zeza obuocznego, który ok. 4 miesiąca zanikł), pierwsza nasza reakcja była, że nie widzi, pojechaliśmy do okulisty dziecięcego, który stwierdził, że nerwy są blade i że dzieci tak mają, ale skierował nas do neurologa (do dobrego neurologa dostaliśmy się w grudniu, jak Zosia miała 5 miesięcy). W wieku 4 miesięcy trafiliśmy do rehabilitantki, do której skierował nas szwagier, pani rehabilitantka stwierdziła, że Zosia ma za duże napięcia w rączkach i nóżkach, a za małe na brzuszku i tak zaczęliśmy ją rehabilitować, po kilku ćwiczeniach z czerwoną zabawką u Zosi zaczęło pojawiać się wodzenie jak również skupianie wzroku na osobie. Pani neurolog stwierdziła u Zosi postawę spastoidalną i żadnych innych objawów, które by sugerowały jakąś poważną chorobę, zaleciła dalszą rehabilitację i wizyta za dwa miesiące (koniec lutego), mnie jednak bardzo niepokoi zachowanie mojej Zosi (moim zdaniem nie jest tak, jak powinno być, może jestem przewrażliwiona).

Zosia zaczęła się pięknie uśmiechać, gaworzy, piszczy, śmieje się głośno, jak jest gilgotana, ale nie skupia wzroku, tak jak powinna, patrzy na nas, ale po chwili ucieka oczkami już gdzieś indziej, ale reaguje na swoje imię wołana, ładnie patrzy i się uśmiecha. Jeszcze nie siedzi, bo pani rehabilitantka nie pozwoliła, ma dużo leżeć na brzuszku, Zosia zaczęła nam już pełzać, ale jeszcze rączki nie pracują, tak jak powinny, nie podpiera się na otwartych dłoniach, tylko na łokciach i na kolanach, przewraca się z brzuszka na plecki.

Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam;)

Trudno stwierdzić, czy dziecko przejawia zachowania autystyczne i czy są one przejawem np. trudności w widzeniu. Warto udać się do terapeuty wzroku, który na pewno współpracuje z Polskim Związkiem Niewidomych. Konsultacja u fachowca przede wszystkim pozwoli wykluczyć lub potwierdzić zaburzenia widzenia, co ma decydujący wpływ na stosowanie metod terapeutycznych oraz oczywiście dalszą diagnostykę, jeśli wzrok dziecka okaże się prawidłowy.
Zachęcam do szybkiego działania i równoległego z intensywną rehabilitacją maluszka;)

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
U tak małego dziecka diagnoza w kierunku autyzmu jest bardzo trudna. Pierwszym symptomem może być brak kontaktu wzrokowego zwłaszcza, z pierwszą znaczącą osobą jaką zazwyczaj jest matka ale to jeszcze o niczym nie świadczy.
Proponuję obserwację, ponieważ dziecko jest w stałym kontakcie z rehabilitantami i lekarzami to na pewno nic nie powinno być przeoczone.
Z pozdrowieniami
AM