Czym się różni poradnia psychologiczna od poradni zdrowia psychicznego?

Dobry wieczór. Mam pytanie, jeśli w przychodni, gdzie przyjmują wszyscy specjaliści jest poradnia psychologiczna a druga to zdrowia psychicznego to czym one sie różnią? Dlaczego Ci spexjalisci nie przyjmuja w jednej tylko w dwoch pod inna nazwa? Myslalem ze chodzi o to ze w poradnii zdrowia psychicznego sa sami psychiatrzy ale nie, bo wypisani sa rowniez psychologowie i terapeuci. Jaka roznica? I gdzie lepiej isc jesli chce sie rozpoczac chodzenie dluzsze, a nie tylko konsiltacyjna?

Dzień dobry,

Najprościej mówiąc, poradnia psychologiczna "dysponuje" psychologami, którzy mogą być też psychoterapeutami i zajmuje się szeroko rozumianą pomocą psychologiczną. Poradnia zdrowia psychicznego z kolei poza pomocą psychologiczną może oferować dodatkowe "wsparcie" w postaci pomocy psychiatrycznej, czyli np. farmakoterapii, do której stosowania psychologowie nie mają formalnych uprawnień.
Jednocześnie, trudno podpowiedzieć, który z ww. ośrodków udzieliłby Pani bardziej adekwatnej pomocy, ponieważ w pewnym uproszczeniu zależy to od rodzaju problemu, który chciałaby Pani rozwiązać oraz jego "intensywności".

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski
www.abovo.bialystok.pl

Dzień Dobry Panu,

Odpowiadając na Pana pytanie, zalecałabym Panu osobistą wizytę w Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ-tu) celem diagnostyki
i zaproponowania Panu (podjęcia) komplementarnego (dłuższego)
leczenia (ewentualnego farmakologicznego/psychoterapeutycznego).

Z życzeniami dla Pana wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605