Czym się różnią kasze, ryże, makarony ekologiczne od nieekologicznych?

witam czym się róznią kasze,ryże,makarony ekologiczne od niekologicznych? Jem dużo kasz,makaronów ciemnych ale tych nieekologicznych czy są one szkodliwe? Dlaczego kaszy jaglanej nie mozna jeść codziennie?

Oznaczenie "produkt ekologiczny" informuje nas o tym, że podczas jego uprawy nie używano syntetycznych nawozów lub środków ochrony roślin - co jest równoznaczne z tym, że poziom takich substancji jest w produktach ekologicznych niższy niż w konwencjonalnych. Nie oznacza to jednak, że są one bardziej zdrowe - gdyż to przed czym chronią środki chemiczne stosowane podczas uprawy często jest gorsze dla człowieka niż odpowiednio użytkowane herbicydy czy pestycydy. Taka sytuacja często ma miejsce właśnie przy uprawie zbóż - te ekologiczne bywają skażone pleśnią, która wytwarza zdecydowanie bardziej niebezpieczne dla zdrowia toksyny niż środki stosowane podczas oprysków. Decydując się więc na wybór produktu ekologicznego możemy trafić na taki o bardziej korzystnym składzie chemicznym, możemy też jednak kupić zdecydowanie bardziej szkodliwy produkt niż konwencjonalny.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Czym się różnią kasze, ryże, makarony ekologiczne od nieekologicznych?

Żywność ekologiczna pochodzi z upraw, która podlega regulacji regulacji prawnej Unii Europejskiej. W trakcie produkcji zabrania się stosowania sztucznych i syntetycznych nawozów mineralnych oraz pestycydów, jak i modyfikowanych genetycznie. W celu wzbogacenia gleby stosuje się tylko naturalne nawozy takie jak obornik, kompost. Istotną kwestią są płodozmian oraz dbałość o żyzność gleby.

W kwestii kaszy jaglanej, nie ma przeciwwskazań do codziennego jej spożywania. Jednak należy pamiętać, że dieta powinna być urozmaicona, wtedy dostarcza najwięcej różnorodnych składników odżywczych.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Czy warto jeść żywność ekologiczną? http://katowice.mojdietetyk.pl/artykuly/czy-warto-jesc-zywnosc-ekologiczna.html?c=5